Největší "raptoři"

6. července 2018 v 17:30 | Viza |  Dinosauři
Většina lidí si velociraptory spojuje zejména s těmi z Jurského Parku. Ve filmu, ale i v knize, byli zobrazeni jako rychlí a poměrně inteligentní zvířata, žádná překážka pro ně nebyla dost velká a složitá, aby jí nezvládli překonat, a představovali závažné bezpečnostní riziko nejen pro park, ale i pro lidi a ostatní zvířata. Velociraptoři z populárního filmu ovšem neměli nic společného se skutečným velociraptorem, který žil před 75 miliony lety v oblasti dnešní pouště Gobi a který hlavně nedorůstal několikametrové délky, jako ti filmoví. Pravý a nefalšovaný Velociraptor totiž dosahoval nanejvýš 1,5 metru a víc než strašlivého dravého predátora připomínal zubatou slepici.

kredit: JurassicParkUniverse.com


Dinosauři z čeledě Dromaeosauridae byli střední predátoři, kteří s největší pravděpodobností žili ve smečkách a to po celém světě, zahrnující Evropu, celou Asii, Severní a Jižní Ameriku a také Afriku. Jejich charakteristickým znakem je velký srpovitý dráp na zadních nohách (podle kterého jsou často zváni také jako "srpodrápí dinosauři") a lehkou stavbu těla.

Mezi dromaeosauridy byli i mnohem menší rody, než byl Velociraptor se svými necelými 1,5 metry. Většina těchto malých dravců pochází z Asie, z Číny a Mongolska; docela známé je jméno Microraptor, který jen zřídka dosahoval délky 1 metru. Ještě menší byl ovšem Halszkaraptor z Mongolska, který byl zřejmě obojživelný a žil podobně jako dnešní vodní ptáci. Jeho délka je odhadovaná na 60 centimetrů.

Určitě si říkáte, jak by takový drobečci mohli být předlohou pro Jurský Park? Věřte nebo ne, ale existovali i "raptoři", kteří by zcela jistě byli pro člověka nebezpeční, a nejen pro něj - dokonce i pro takového titána, jako byl Tyrannosaurus rex.

Za největšího dromaeosaurida je považován UTAHRAPTOR, jehož titul "největší" občas narušují jiné rody, popsané o něco níže, a v budoucnosti třeba o tento titul skutečně přijde. Utahraptor žil nejspíše ve skupinách, byl opeřený a žil na území dnešního Utahu v USA v křídě před 126 miliony lety. Utahraptor je geologicky mladší než nedávno objevený Dakotaraptor, a také mnohem mohutněji stavěný. Hranice velikosti pro utahraptora nejsou ani nijak přesně stanoveny. Většinou se udává velikost 5,5 metru, podle všeho však existují fosílie poukazující na možnost, že mohli dorůstat až 7 metrů, což funguje jako hraniční strop; některé dohady však tento pomyslný velikostní strop posouvají ještě o něco dále, a to na 11 - 12 metrů! V tomto případě by se jednalo o nesmírně velikého dravce s váhou okolo dvou tun, který by si hravě troufnul i na velkou a silnou kořist, nebo dokonce na jiné, obrovské predátory.

kredit: A. Monzhaley

Nepotvrzeným velikánem mezi dromaeosauridy je ACHILLOBATOR. Tento "raptor" s velmi poeticky znějícím významem jména ("Achillův hrdina"), odvozeného od stejnojmenného řeckého mytologického válečníka Achilles, žil na území dnešního Mongolska v pozdní křídě (před 98 - 89 mil. let), kde své životní prostředí sdílel společně se terizinosaury, ankylosaury a také s azhdarchidními pterosaury. Je znám pouze z nekompletních pozůstatků, které objevila v r. 1989 rusko-mongolská expedice v oblasti Bayan Shireh. Délka achilobatora je odhadována na neuvěřitelných maximálních 6 metrů, což je o téměř metr a půl větší délka, než u nedávno objeveného rodu, Dakotaraptor, který byl krátkou dobu považován za největšího ze srpodrápých dinosaurů, než se na toto přední místo vrátil Utahraptor. DAKOTARAPTOR byl velký dravec, dosahující délky 5,5 metrů, jeho váha je odhadnuta na 350 kilogramů. Byl nalezen v USA, v Jižní Dakotě, a pojmenován byl relativně nedávno v roce 2015. Obýval lokaci známou jako Hell Creek na konci křídy a své prostředí sdílel s mnoha známými zkamenělými tvářemi, jako je Tyrannosaurus rex, Triceratops horridus, Edmontosaurus, Ankylosaurus nebo také Pachycephalosaurus, v prostředí žil i jeho menší příbuzný Acheroraptor, který dosahoval jen poloviční délky dakotaraptora, tedy přibližně asi 3 metrů.

Jeden z největších raptorů, ovšem z větve Unenlagiinae, je argentinský AUSTRORAPTOR. Austroraptor byl velmi lehce stavěný, měl úzkou dlouhou lebku a na délku měřil asi 5,5 - 6 metrů. Oproti většině zástupců, Austroraptor byl nejspíše specializován na úplně odlišnou potravu, v mnoha případech se mluví o jídelníčku složený zejména z ryb a vodních živočichů.

kredit: Julio Lacerda

Dlouho před objevem dalších velkých dromaeosauridů, byl za jednoho z největších považován DEINONYCHUS, který měřil 3,5 metru na délku (někdy se dá najít informace o 4 - 5 metrech) a vážil asi 80 kilogramů. Žil v období rané křídy na území dnešní Severní Ameriky a patřil mezi střední dravce, kteří lovili ve velkých smečkách. Jestliže stále hledáte předlohu pro raptory z Jurského Parku/Světa, podívejte se dobře právě na deinonycha, který jako předloha posloužil pro knihy i film, ač bylo jeho jméno nahrazeno jménem mongolského velociraptora.

Obdobné délky jako Deinonychus dosahovala i Unenlagia, velice neobvyklí srpodrápí dinosaurus z Argentiny; o něco menší už byl Dromaeosaurus, po němž je celá skupina pojmenovaná (2 metry). Tito dva představují relativně průměrně velké dromaeosauridy, jelikož délka řady dalších balancuje zejména v rozmezí 1 - 2 metrů. Je tedy evidentní, že vrchol stanovili rody jako Dakotaraptor, Achillobator, Austroraptor a Utahraptor. Všechny tyto obří rody měli však jedno společné - žili v prostředí, ve kterém se vyskytovala velká a těžko skolitelná kořist a stejně tak i jiní, mnohem větší predátoři. Velikost těchto několika rodů je překvapující, ohromuje celou širokou veřejnost a fascinuje většinu vědců. Stále však není znám úplný velikostní strop pro tyto dinosaury stanovený rodem Utahraptor, a tak šance, že se najde ještě větší dromaeosaurid, je stále ve hře.

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dromaeosauridae
https://cs.wikipedia.org/wiki/Microraptor
http://www.prehistoric-wildlife.com/species/a/austroraptor.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Achillobator
https://en.wikipedia.org/wiki/Deinonychus
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.