Jurský svět: Zánik říše

22. července 2018 v 16:09 | Viza |  Knihy, filmy a hry
Druhý díl Jurského světa vtrhl do kin. Během dvou hodin fascinující podívané se celý příběh Jurského světa (a parku) obrátí neočekávaným způsobem! Mezitím co druhý film válcuje kina po celém světě, třetí díl má dokonce už stanovený rok vydání (a vyjít by měl v roce 2021). Pojďte se mnou mrknout na pár zážitků! Upozorňuji, že ti, co film neviděli, mohou zažít několik drobnějších spoilerů… nebo i větších, záleží na velikosti dinosaura. :)

I přesto, že uběhl téměř měsíc od premiéry, bylo kino relativně nacpané lidmi; tahle hororová tématika dinosaurů evidentně velmi přitahovala. Jurský svět: Zánik říše navíc sliboval velké množství dinosaurů, které uvidíme. Od těch klasických, spjaté s Jurským parkem/světem, až po ty, které tak úplně známé nejsou. Výčet dinosaurů na plátně později…


O čem má být vlastně příběh Jurského světa: Zánik říše?

Ostrovu Isla Nublar hrozí jedna z největších přírodních katastrof ze strany dosud dřímajícího vulkánu Mt. Sibo na severu ostrova. Claire Dearingová, se kterou se fanoušci seznámili již v předchozím díle, se staví do čela organizace DPG (Dinosaur Protection Group), která se snaží dinosaury z ostrova nějakým způsobem zachránit. Jejich snaha přesvědčit vládu o zachování dinosaurů pro budoucí generace ovšem neuspěje a tak jsou dinosauři i celý ostrov Nublar odsouzeni zaniknout. Jako z čistého nebe však Claire obdrží pomoc od Benjamina Lockwooda, partnera v projektu Jurského parku a bývalého přítele Johna Hammonda. Teď už vlastně nezbývá nic jiného, než kontaktovat Owena a několik svých nových přátel z DPG a vyrazit společně s řadou neznámých a příliš drsných lidí na ostrov Isla Nublar zachránit dinosaury… Jenomže co se ukáže jako záchranná akce, se brzy promění v drama točící se okolo velkých penězů.

Jedna z nejvíce děsivých scén byla ta otevírací, kdy malá ponorka vplouvá do nádrže s mosasaurem pro kus kosti indomina rexe. DNA tohoto prvního hybrida se měla záhy stát základem pro úplně nový druh. V otevírací scéně se hned seznámíme s tyranosaurem, ačkoliv podle zvuků a chvějícího se listí křovin tu někde bylo něco schovaného. Že by dilofosauři? Úspěšný únik "muže v žluté pláštěnce" (ti dilofosauři, prosím!) však brzy na to zhatí mosasaurus…


A tak se konečně podíváme na Isla Nublar, kterému hrozí neodvratná zkáza a všem, kdo na něm v inkriminovanou dobu, budou. Proč ne, musí tam být čtveřice vysoce zábavných hrdinů, z nichž jeden hledá Blue - pokud si nepamatujete, jedná se o jednoho ze čtyř raptorů z prvního Jurského světa, který jako jediný přežil a který je v hledáčku Owena a Zii. Vlastně Owen (Chris Pratt) předvádí v těch nejtěžších minutách lava-comedy show. Nejzábavnější scéna na Isla Nublar se totiž netočí okolo komentářů mezi postavami, ale kolem lávy. Ano, kolem toho, čeho se všichni hrozně bojí! Bez ohledu na to, že by vás láva začala škvařit už z několika metrů, Owen vytrvale předvádí, jak "manévrovat" ochromeným tělem v kritické situaci, jako je láva pomalu zapalující celý prales a tempem zrychleného slimáka se blíží přímo k vám. Mezitím Claire a Franklin (jehož křik je pro JW2 ikonický!) čelí hrozbě v ovládacím centru v podobě lávy a baryonyxe, který, i když je spoutaný a ve vzduchu, rád chňape po chlupatých hlavách lidí (nebo zadcích, záleží na tom, která část je v dostatečné blízkosti jeho čelistí). Po té následuje běh a slavné slovíčko "Utíkej!", které nás doprovází už od prvního dílu, opět zazní.

Propašovat se na loď Arcadia byl nejmenší problém ze všech, jelikož ve zmatcích, které vládli na nákladní lodi odvážející dinosaury, si čtveřice neznámých tváří nikdo ani nevšiml. A když ano, nebylo třeba nic vysvětlovat. Hloupost některých lidí byla zkrátka směšná (jako vlézt do boxu spícího tyranosaura zcela paleoveterinářských důvodů…).

Pokud víte, ve které části se zrovna se svým vyprávěním nacházím, pak jistě víte, k čemu se blížím (velký SPOILER). Ano. K brachiosaurovi. K tomu prvnímu a k poslednímu brachiosaurovi, a také k prvnímu a poslednímu dinosaurovi, kterého jsme na Isla Nublar kdy viděli. Když Arcadia odplouvá, sleduje její posádka brachiosaura, který se snaží uprchnout před peklem v přístavišti. Je to ta nejdramatičtější scéna, kterou za celý film shlédneme, také ta nejvíce srdcervoucí. Brachiosaurus, kterého vidíme zahynout v dýmu a plamenech, je totiž ten stejný, kterého před 25 lety sledoval Dr. Grant, Ian Malcom a Dr. Settlerová společně s Johnem Hammondem v prvním Jurském parku. Je to ten první dinosaurus, první brachiosaurus, který byl na Isla Nublar kdy viděn. A nyní je ten úplně poslední, který je zanechán na ostrově. Smrt tohoto velikána je zakončena v ikonické poloze na zadních nohou odkazující na prvopočátek celé filmové série, obklopen rudooranžovou září plamenů; ta má zase symbolizovat jantar a úplný začátek, a úplný a definitivní konec Jurského parku.


První a také poslední, Brachiosaurus.

Jakmile se oklepete z katastrofy na Isla Nublaru, čeká na vás panství Benjamina Lockwooda, jeho vnučka Maisie, dinosauří aukce pro multimilionáře a Indoraptor. Ano, Indoraptor, další hybrid (a snad poslední) kterého k životu přivedl Dr. Wu. Bohužel, tento je nestabilní a je považován pouze za "prototyp", jenomže lačnost lidí po penězích a chtivost boháčů způsobí, že se Indoraptor ocitne předčasně na svobodě. A s ním i Stygimoloch. Mezitím co Indoraptor v kleci propadá amoku, jenž nevyhnutelně vede k masakrování, Stygi řádí mezi boháči. A vy jen hádáte podle létajících lidí, kde Stygi zrovna je. Vzápětí však mizí někde v divočině a Indoraptor se konečně dostává na scénu.

O inteligenci raptorů jsme měli v celé sérii JP a JW naservírováno mnoho, často drastickým způsobem. Indoraptor však inteligenční hranici raptorů překonává nevídaným způsobem, od otevírání klik se totiž přesouvá rovnou k předstírání spánku za účelem úniku z klece, čímž raptory z jihu Isla Sorny, kteří dokázali plánovat past na člověka, docela zahanbuje… Indoraptor je svou inteligencí relativně děsivý, svým pronásledováním kořisti také, ale svým vzhledem nikoliv (v původním náčrtu scénáře byli dokonce dva!). Kdo by měl strach z kopie Indomina, který je menší a chodí po čtyřech? To, co vlastně indoraptorovi jako jediná věc chybí, jak prozradí Wu, je pouto k někomu dalšímu. Například k Blue. V průběhu celého filmu se o ní dozvídáme mnohem víc, čímž se stává divákům mnohem bližší.

Mezitím co Indoraptor požírá lidi na horních patřech, je zjištěno, že Lockwood nemá vnučku. Nebo má… jeho vnučka je vlastně klon jeho dcery… Malá Maisie tak upadá do mírného šoku (spolu s tím i většina osazenstva v kině), a v tom samém momentě je Indoraptor zpět a naháněčka, která začala nevydařenou aukcí, pokračuje. Ta je ukončena až na střeše soukromé muzejní sbírky, kde Indoraptor umírá za dramatických okolností.

Film však úmrtím hybridního dinosaura nekončí, pokračuje ještě několika minutami dinosaury, které nakonec dohání osud, jemuž se vyhnuli na Isla Nublaru jen velmi těsně. Claire rozhoduje o jejich konečném osudu a nakonec se rozhodne je ponechat zemřít v zájmu zachování lidské rasy a světa takový, jaký je. Její rozhodnutí však nakonec vezme zpátky Maisie, která nakonec vypouští dinosaury do našeho světa… Závěrečné záběry ukazují dinosaury v našem světě společně za doprovodného komentáře Dr. Malcoma. Tyrannosaurus přes příkop symbolicky přebírá zpět vládu nad Zemí od krále zvířat lva, pterosauři se vrací coby největší létající živočichové do vzduchu (a nový domov si našli na Eiffelovce, jen tak mimochodem; no vážně, poslali nám pohlednici noční Paříže v závěrečných titulcích!), mosasaurus užívající si vysoké vlny a Blue… Blue si jde hledat nejspíše kamarády na okraj malého předměstí...

Kam vlastně povede celá série v dalším a v posledním díle? Jak bude naloženo s dinosaury, se kterými jsou nyní lidé nuceni sdílet svůj svět (a s těmi, kteří byli včas odvezeni z panství k soukromým majitelům?). Co se stane se zbývající DNA (včetně DNA brachiosaura!)? Jak moc se naplní věta Dr. Iana Malcoma: "Vítejte v jurském světě"?

Závěrem, filmaři vskutku dostáli tomu, že se stal film nejtemnějším z celé série, nejdramatičtějším a zlomovým, a dokonce dostáli slovu, že se ve filmu objeví animatronika, a také velké množství dinosaurů, včetně druhů, které jsme za celou sérii neměli možnost vidět. Příběh Jurského parku se stejně jako Isla Nublar blíží ke svému konci, jelikož je známá informace, že Universal příštím dílem ztrácí na Jurský park/svět práva. Znamená to tedy úplný konec...?

V hlavě mi víří tolik odpovědí a myšlenek. Konec Jurského světa: Zánik říše mi na ně tak nějak odpovídá, ale pořád mi v hlavě hučí jedna pořád dokola: čí svět vlastně zanikl? Čí říše skončila, či skončí? Ta jejich, dinosaurů… nebo ta naše?


Bonus k článku: A teď to největší. Kolik pravěkých zvířátek bylo viděno? Začněme těmi známými... Tyrannosaurus, Velociraptor, Apatosaurus, Triceratops, Brachiosaurus, Gallimimus, Stegosaurus, Ankylosaurus, Parasaurolophus, Pteranodon, Mosasaurus, Compsognathus, Sinoceratops, Stygimoloch, Allosaurus, Carnotaurus, Baryonyx. Nadále zde byl někde i Dilophosaurus (bohužel, pouze zvuky...). V panství Lockwooda je také mnoho vystavěných kostí a vzhledem k tomu, že Lockwood a Hammond pracovali v laboratořích právě tam, je možné, že všechny kosti a modely (vycpaní dinosauři?) patří skutečným dinosaurům, kteří ovšem přežili jen určitou dobu a zemřeli (včetně obrovské lebky ceratopsiana, pravděpodobně hybridní verze triceratopse...).
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.