Jurassic World: Evolution

1. července 2018 v 9:59 | Viza |  Knihy, filmy a hry
Tak. Už dlouho jsem se těšila, jak tento článek napíšu, ačkoliv jsem měla mírné obavy o tom, abych vůbec něco napsala, jelikož JWE vyšlo teprve nedávno. Na Steamu dostala hra "spíše kladné" hodnocení, ti, co se do hry pustili a prošli jí, to berou spíše jako "menší kladné". Lahodné grafické zpracování, dlouhodobá kampaň, Frontier a hlavně jurský franchise, přitáhnul nebývalou pozornost, ať už pozitivní, nebo negativní, ale asi u žádné hry, která se týkala Jurského Parku/Světa, jsem nenašla tolik rozdílných názorů, naštvanosti a nadšenosti zároveň.

V první řadě bych chtěla podotknout, že hra je určená převážně pro fanoušky celé série JP a JW, a pokud jste předpokládali, že bude podobná svému předchůdci JPOG (Jurassic Park: Operation Genesis), pak vás musím na místě zastavit a poznamenat, že tam existuje mnoho odlišností. Například JWE má v sobě ukrytý příběh, který vám připomínají vzkazy od postav, které v určitých momentech vyskakují; je tam široké spektrum charakterů, včetně Dr. Iana Malcoma, dabovaného přímo Jeffem Goldblumem, představitelem zmíněné postavy. Objeví i tváře dalších známých postav, vč. Claire, Owena, nebo třeba Dr. Wu. Každý má často něco na srdci a většinou vás budou v některých situacích doprovázet bohatými komentáři.


Příjezd na Isla Muerta

Las Cinco Muertes - pět způsobů hraní
Celá hra se odehrává na "Pěti způsobech smrti" - Las Cinco Muertes, malé souostroví v Kostarice, které budete mít (včetně bonusového sandboxového modu Isla Nublar) k dispozici. Celkem to je pět ostrovů - Isla Matanceros, Isla Muerta, Isla Tacaño, Isla Peña a Isla Sorna. Každý z těchto ostrovů v průběhu hry navštívíte a pokaždé se setkáte s jiným podnebím a jinými podmínkami pro začátek. Začínáte na Isla Matanceros, který je vlastně ze všech ostrovů nejideálnější, téměř bez katastrofických podmínek, které by vám práci na ostrově ztěžovali. Co bychom také čekali od startovního ostrova? Po třech hvězdičkách se můžete přesunout na další ostrov, Isla Muerta, a tak dále. Na každém z ostrovů si můžete odemknout reputací různé genetické úpravy, budovy a jejich upgrady, a co je hlavní, přístup k novým fosíliím (a tedy i dinosaurům).

Bohužel, všechny ostrovy mají stále jednu nevýhodu, a to je omezený prostor ke stavění. Všimla jsem si, že velká část komunity obtěžuje právě tento fakt, ale v momentě, kdy musíte řešit sabotáže či škody a rozvrhnout si krmení pro dinosaury a zároveň ošetřit nově příchozí dinosaury z líhně, máte ruce plné práce a absolutně nad minimálním prostorem nepřemýšlíte; pokud jste ovšem dobří architekti, dokážete i na takovém ostrově, jako je Isla Peña, vybudovat dostatečné množství výběhů pro více dinosaurů. Ale větší prostor bychom přivítali všichni, že?

Mezi ostrovy najdete také Isla Nublar, který slouží jako sandbox a pokud jste dostatečně dobří, můžete mít Nublar již od začátku a otestovat si nové druhy před tím, než je pustíte do parku - v sandboxu totiž nemusíte řešit peníze. Některé drobnosti si v sandboxu můžete nastavit dle vlastního uvážení v hlavním menu. Pokud vás ovšem nebaví hrát si na písečku, můžete se vrátit na jiný z ostrovů, na kterém jste již byli, můžete jej restartovat a začít úplně od začátku, nebo ho celý přebudovat…

Tady vše začíná - u DNA. A pořádných náhodných nálezů... odměn...

Dinosauři, dinosauři, dinosauři a... hybridi
Hlavní atrakcí v parku jsou dinosauři! Obrovští, krásní… někteří neuvěřitelně směšní. Základnu tvořilo 38 dinosaurů, po malém dodatku k druhému filmu Jurassic World je v základně 43, pokud vlastníte deluxe edici, pak jich máte o něco více (48). Pro srovnání - v předchůdci hry, JPOG, bylo dinosaurů pouhých 25. Ačkoliv máte na výběr z velkého množství dinosaurů, mnoho z nich je poněkud problém ubytovat - někteří potřebují velké množství prostoru a lesů. Jedním z hlavních úskalí shledávám fakt, že si nemůžete (po získání dostatečného DNA) předem přečíst, co vaši svěřenci potřebují; potřeby, které ovšem někteří mají, není zase takový problém uspokojit. Pro každého dinosaura platí, že čím větší, tím více prostoru; jsou dokonce dinosauři, kterým nevadí být ve výběhu menším; každý dinosaurus také potřebuje jiný podíl volného prostranství a lesů - např. Ceratosaurus nepotřebuje téměř žádné stromy, za to Brachiosaurus jich vyžaduje hodně, že mu z nich často kouká jenom hlava. Také musíte uspokojit jejich základní potřebu, jako je potrava a voda. Krmítka pak musíte pravidelně doplňovat pomocí rangerů. Všichni dinosauři pak mají jedno společné - určitou hladinu spokojenosti. Když pod ní klesnou (a nestává se to vzácně!), může se i tak mírumilovné zvíře, jako je Triceratops, velký problém. Na útěky si zvyknete brzy a také se na ně naučíte rychle reagovat, protože ani prevence v podobě nejsilnějšího elektrizovaného plotu, nemusí některé dinosaury vůbec zastavit. Dinosauři také trpí nemocemi a těch je vskutku široká paleta. Uzdravit nemocné zvíře není problém, pokud zareagujete včas, některé nemoci se ovšem šíří bleskovou rychlostí, a mezitím co uzdravíte jedno či dvě zvířata, máte na krku dalších pět… Je třeba mít dostatečné množství rangerů, které rozešlete ze základen do všech lokací k infikovaným dinosaurům.

Baryonyx z DLC Fallen Kingdom.

Mezi vašimi dinosauři se můžou objevit i dva hybridi - Indominous a Indoraptor. Oba dva jsou na ubytování nejnáročnější, jelikož vyžadují mnoho místa a nejlepší možné oplocení, které si můžete dovolit (a také sami nejsou nejlevnější), ale já osobně jsem ještě nikdy neměla problém s jejich ubytováním. Oba dva mají přitom unikátní animace!

Někteří dinosauři mě svým designem velmi pobavili - první, kterému jsem se opravdu upřímně musela smát, byl Deinonychus - velké, ne, přímo obrovské oči a "plachetnický" hřebínek na hlavě (a blány na zádech a ocasu). Dalším byl ubožáček Sinoceratops, Edmontosaurus, všichni pštrosovití… Mám mezi všemi dinosaury i své favority, kteří nechybí v žádném parku. Až se k tomu dostanete, pochopíte sami - a sami budete mít své oblíbence!

"Hybridy" si vlastně ve finále budete vytvářet vy sami, protože do hry je implementována modifikace genomu, který si upravujete podle svých potřeb; můžete tak rozhodnout, jestli ten či onen dinosaurus bude mít silnější kůži, svaly, bude agresivnější, nebo také o tom, jestli bude jinak zbarvený. S tím ovšem klesá životaschopnost inkubovaných vajec a ne všechna vajíčka se pak vylíhnou úspěšně. Osobně, kromě kosmetických úprav zbarvení, shledala modifikaci genomu celkem zbytečnou a jenom jako malý dodatek; nejužitečnější je totiž modifikace v momentě, kdy se snažíte zlepšovat reputaci parku, prodloužit dinosaurům život, či pokud chcete mít různobarevné dinosaury (a že některé zbarvení je víc, než směšné - modrý Suchomimus s tmavě červenými proužky… nebo zelený s červenými...).

Na raptory si jen tak nepřijdete. Tahle se ovšem chovala velmi slušně...

Budov není nikdy dost (a místa vůbec)
Aby mohl park fungovat, potřebuje řadu věcí, které budete budovat z čiré nutnosti otevírat si naleziště…, jiné z nutnosti udržet park pod kontrolou a v chodu. Nikdy se neobejdete bez elektrárny - k dispozici máte tři, které si odemknete svým hraním (malou, střední a velkou - každičká z nich má jiné množství slotů pro vylepšení). Nikdy se neobejdete bez stanic rangerů a ACU. Neobejdete se ani bez úkrytů pro návštěvníky. Ve velkých parcích určitě použijete monotrail, kterým svým návštěvníkům pomůžete překonat rychle velké vzdálenosti, přičemž můžete vybudovat hned několik stanic (nebo třeba jen jednu jako vyhlídkovou trasu). Je toho spousta, co se dá v parku postavit (k některým výběhům si můžete připojit i stanici gyrosfér). Každý ostrov má však omezené množství prostoru, na kterém můžete budovat, a proto musíte velmi pečlivě rozvrhnout, kde bude která budova a který výběh pro dinosaury stát. To není ovšem vše - řekla jsem, že potřebujete elektrárnu, že ano? Všechny budovy totiž spotřebují určité množství energie, která se samozřejmě zvyšuje s množstvím vylepšení, které můžete ke své spokojenosti měnit a odebírat, podle toho, jak budete potřebovat. Energii spotřebují dokonce i elektrizované ploty, protože jak zjistíte v případech, jako jsou "velociraptoři", jsou nutnost…

Pentaceratops je můj osobní oblíbenec a nechybí v téměř žádném parku. :)

Když se to všechno sejde na jednom místě
Během hry můžete peníze vydělávat různými způsoby, také přijímáním kontraktů od tří různých odborů, divizí, z nichž každá se orientuje jiným směrem - zábava, bezpečnost, nebo věda. Plněním kontraktů a misí od nich nejen získáte peníze, ale za určitou reputaci se odemknou různé odměny. Jenomže má to malý háček - někdy budete určitě spěchat k odemknutí určité odměny a nevědomky se dopustíte toho, že kontrakty nabízené třeba zábavním odborem, budete přehlížet a ignorovat a nabírat jen jejich minimální množství. V takovém případě, kdy jednu divizi upřednostníte, se pak snižují pokroky a reputace u zbylých divizí - není to sice takový drasťák, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale v momentě, kdy vám přijde hlášení o sabotáži, a všichni vaši dinosauři vtrhnou mezi návštěvníky… no, nechte se překvapit, často se k tomu totiž přidají ještě další obtíže. Takové sabotáže mají několik různých stylů a způsobů - od prostého sabotování elektráren, přes otevírání výběhů až po otrávení krmítek dinosaurů (nejčastěji býložravců, jak jsem stihla postřehnout). V takovém případě musíte doufat, že nepřijde výpadek elektřiny, nebude žádná bouře, která by iritovala vaše dinosaury, nebo nevypukne epidemie… A že taková náhoda je v JWE poměrně vysoká. Navíc, řešení takových problémů musíte dělat manuálně - manuálně doplňujete krmítka rozposíláním rangerů, manuálně určujete uspávání a přesuny, manuálně posíláte v rozmezí dvou minut výkopové týmy pro DNA… Není tam nic, na co nemůžete sáhnout, deaktivovat nebo aktivovat… Někdy máte opravdu na několik dlouhých minut o zábavu postaráno.

I takový malér se vám může stát... a ne vzácně.

Některé problémy ovšem budete muset řešit vy sami vlastním přičiněním a to tím, že vsednete do džípu k rangerům. Mnohdy se stane, že bude stanici chybět elektřina a dá se pochopit, že stanice váš příkaz nepřijmou. Pak musíte použít džíp nebo dokonce vrtulník a situace v parku řešit na vlastní pěst…

A přeci tu pořád něco chybí...
Největší úskalí je celková povrchnost. Zřejmě jsem velmi staromódní, ale hře jednoduše chybí hloubka. Začněme třeba dinosaury. Pro srovnání: v JPOG jste mohli rozpoznávat několik jejich chování - hraní si, potulování se, krmení, pití, spaní, odpočinek, socializace, panikaří/loví, kadění… V JWE jsou dinosauři těžce osekaní na naprostý a nezbytný základ - potulují se, krmí se, pijí, socializují se, panikaří. Býložravci mají možnost se pást, takže alespoň je můžete chvíli sledovat. Velmi mi chybí rozmanitost v jejich chování, která by zcela jistě park oživila a opravdu, "socializování", které připomíná mafiánské kluby plánující útěk z vašeho parku a jeho sabotáže, opravdu nevypadá moc věrohodně. Musím se zmínit, že podobně je to i s návštěvníky, protože nemáte možnost jednotlivé osoby projít, prolistovat si je, zjistit si o nich něco, třeba to, jaké dinosaury viděli a který dinosaurus má u nich nejvyšší hodnocení, nebo co raději sledují - jestli býložravce, nebo masožravce. Je to možná tím, že tolik vsadili na akčnost…?

A také - pořád si říkám: kdo udržuje park v čistotě? Na většině cest tu totiž chybí odpadkové koše a určitě takový malý detail, jako jsou uklízeči, chybí. A kdyby nebylo co čistit? Tak je pošlete kydat výběhy dinosaurům, i to by mohlo být zábavnější, než odpadkové koše… Určitě si park neozdobíte, což je také škoda - chybí tu určitě nějaké malé parky a odpočinkové oblasti pro návštěvníky, lavičky, fontánky… Co se bezpečnosti týče, plot nikdy dinosaury neudrží navždy - chtělo by to opět revize, podobně jako to bylo v JPOG, kdy jste si ploty museli pravidelně kontrolovat a opravovat (to aby váš rozpočet pořádně kolísal). Určitě tu vidím další bezpečností otázky, která jsem si přinesla z JPOG - chybí mi tu kamery (centrum na to máte), různé mechanismy pro obranu v kritických místech, zvukové odpuzovače a pachová lákadla… Je toho neuvěřitelné množství, co by mohlo ve hře být a co by se mohlo přidat… Včetně několika dinosaurů, kteří zůstali v JPOG (Albertosaurus, Homalocephale, Acrocanthosaurus, Carcharodontosaurus, Dryosaurus, Ouranosaurus… snad se jich dočkáme…!).

Nakonec je tu ještě jedno větší, NEJVĚTŠÍ úskalí, které bylo zatrženo - módy. Většina hráčů z celého světa upřímně doufala v tuto možnost, protože módy často hru výrazně změní a zlepší, také zajistí přežití hry ještě několik let po jejím vydání, ovšem v případě JWE tato možnost zcela úplně chybí. Takže se nedočkáte nových skinů, delších životností dinosaurů, či vyšších a náročnějších cen pro výzkumy (nebo ještě nižších?).

Jak si u mě Jurassic World: Evolution stojí? Od "evoluce" má opravdu daleko, působivá grafická stránka hry vás sice nebude mrzet, ale povrchnost hry vás začne, a to poměrně brzy. Hra působí nedokončeným a uspěchaným dojmem - kdyby vyšla o něco později, pravděpodobně by se v ní dalo dodělat a přidat mnohem víc věcí, než které jsou v ní teď. V současnosti je možné zasílat přes diskuze připomínky, z nichž se některé mohou časem ujmout (protože jak jsem procházením zjistila, přinejmenším některé z nich jdou dále na zvážení u vydavatelů). Pro mě osobně má hra menší kladné hodnocení - není ani špatná, ani extrémně dobrá...

Kam se vůbec JWE posune v budoucnu? Nepřímé informace říkají, že se možná objeví možnost zvětšit stavební prostor na ostrovech (nepotvrzeno), do hry přibude voliéra pro pterosaury a také mořští plazi, Tylosaurus a Mosasaurus (nepřímo potvrzeno), v budoucnu také další dinosauři, hybridi či nové budovy. Nechme se opravdu překvapit…
 


Komentáře

1 Lucka Lucka | Web | 1. července 2018 v 13:44 | Reagovat

Já jsem viděla už nějakou ukázku na youtube a podle ní hra vypadala docela pěkně, zkusila bych hru, jen moje technika by to už neobstála. :-D

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 1. července 2018 v 17:07 | Reagovat

[1]: Ahoj Luci, já bych se být tebou nebála to zkusit, hra má relativně nízkou náročnost. :) Zkus se na to podívat, třeba to tvůj počítač/notebook zvládne. xD

3 siamotyran siamotyran | Web | 1. července 2018 v 17:58 | Reagovat

Pořád váhám. Nejspíš počkám na nějaké steam slevy v budoucnu než to teď kupovat za plnou pálku :D

4 padesatka padesatka | E-mail | Web | 1. července 2018 v 18:46 | Reagovat

Já se nedostala dál než ke střílení slepic...:)
Grafika je pěkná, věřím ve spoustu spokojených hráčů...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.