Hybodus

19. května 2018 v 13:33 | Viza |  Ostatní živočichové

kredit: Ghedoghedo/Wikipedia

> Chondrichthyes,
> Elasmobranchii,
> Selachimorpha,
> Hybodontiformes,
> Hybodontoidea,
> Hybodontidae,
= Hybodus houtienensis, H. obtusus, H. parvidens, H. hauffianus, H. fraasi, ...

období: pozdní perm - pozdní křída, 260 - 66 mil. let
rozšíření: celosvětově
délka: až 2 metry


Hybodus byl rodem pravěkého žraloka, který obýval oceány a moře již od permu. Četné fosílie z celého světa naznačují, že byl nesmírně úspěšným dravcem. Jeho pozůstatky se objevují během celých druhohor až do křídy. První pozůstatky tohoto žraloka pocházejí z Velké Británie z r. 1845, od té doby se nacházejí jeho fosílie po celém světě, zejména v podobě zubů.

Dorůstal délky asi 2 metry a příliš se nelišil od dnes žijících žraloků, až na několik neobvyklostí. Většina koster pravěkých žraloků se do dnešních dnů nedochovala, jelikož jejich kostra byla zpravidla chrupavčitá. Jedinými důkazy o jejich existenci jsou tak zkamenělé zuby. U hyboda jsou sice nálezy jeho podivných zubů mnohem častější, avšak existují i téměř kompletní fosílie, které odhalují celkovou stavbu jeho těla. Zachování hybodových pozůstatků je dáno jeho osifikací kostry, která byla mnohem silnější než u většiny ostatních žraloků a disponovala větším zastoupením uhličitanem vápenatým.

Hybodus byl charakteristický i svými trny za očima a na hlavě, a také velkými trny ukotvenými ve svalovině poblíž dorsálních ploutví, které měli nejspíše za úkol pomáhat žralokovi v pohybu a v obraně před většími predátory, jako byli např. plesiosauři a později v křídě i mosasauři, ale také před jinými žraloky, v rámci vlastního druhu se mohlo jednat o pohlavní dimorfismus. Samci měli navíc také vyvinuté pterygopody, které pomáhaly samcům při páření. Tyto modifikované břišní ploutve jsou přítomny i u dnešních žraloků.

Jako dnešní žraloci, Hybodus byl také predátor, který se živil ostatními mořskými živočichy. Jeho čelisti ovšem byly malé a nezvykle umístěné vpředu, blíže k rypci než k břichu (většina dnes žijících žraloků to má přesně opačně). Měl též různě tvarované zuby - vpředu měl ostré zuby připomínající hroty a vzadu nizší a tupé. První zuby v přední části čelistí sloužily nejspíše k chytání potravy a trhání, nicméně zadní zuby byly spíše vhodné pro drcení. Předpokládá se, že Hybodus byl schopný jak lovit, chytat a trhat svou potravu velmi podobně jako dnešní žraloci, tak jí sbírat a drtit. Na jeho jídelníčků se tak mohlo ocitnout téměř vše, co se nacházelo v mořích a oceánech.

K rodu Hybodus bylo do dnešních dnů zařazeno spoustu dalších žraloků, někteří z nich však byli zařazeni k rodu Meristodonoides. Uznávaný je druh H. houtiensis, u ostatních druhů je jejich zařazení nejasné.

kredit: BBC Worldwide/Walking With Dinosaurs/WikiCommons

zdroje informací:
http://www.prehistoric-wildlife.com/species/h/hybodus.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Hybodus
kolektiv autorů: PREHISTORIE, 2009
 


Komentáře

1 Diictodon Diictodon | Web | 14. července 2018 v 17:54 | Reagovat

Zajímavý žralok, vypadá to jako kdyby měl uši.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.