Dimorphodon

16. května 2018 v 15:11 | Viza |  Pterosauři
kredit: Geol.umd.edu
> Pterosauria,
Rhamphorhynchoidea,
> Dimorphodontidae,
= Dimorphodon macronyx, D. weintraubi
období: raná jura, 195 - 190 mil. let
rozšíření: Evropa (Velká Británie)
rozpětí křídel: 1,5 metru


Dimorphodon patří mezi nejlépe rozpoznatelné jurské pterosaury, který je pro svou neobvykle velkou lebku často připodobňován k dnešnímu papuchalkovi a často zasazován na pobřeží pravěké Velké Británie.

Měl řadu primitivních znaků, včetně ocasu, který již u pozdějších pterosaurů přítomen není. Jeho lebka byla vysoká a štíhlá, dlouhá 23 - 25 centimetrů a byla odlehčena velkými prázdnými otvory, jelikož přední část lebky, zejména pak čelisti, byli neobvykle robustní a ozubené. Dimorphodon ostatně své jméno, které v překladu znamená "dvojtvárné zuby", dostal právě kvůli svým špičatým zubům. Na horní čelisti měl 4 - 5 velkých, jakoby dopředu vyčnívajících zubů a zbytek horní čelisti měl neurčitý počet zubů mnohem menší velikosti; na spodní čelisti měl naopak 5 velkých zubů a téměř 40 menších. Zdá se však, že i přes velikost jeho lebky a čelistí, neměl Dimorphodon příliš silný skus, za to nejspíše disponoval schopností rychle čelisti sevřít. Původně to byl předpoklad pro lov hmyzu (který předvídal William Buckland), avšak později vyvstala nová domněnka, která počítala s váhou a neobvyklými proporcemi dimorfodona. Podle Marka Wittona byl Dimorphodon spíše specializovaným dravcem, jenž lovil na zemi malé živočichy a příležitostně se krmil na mršinách.

Důležitou otázkou okolo dimorfodona je také jeho letuschopnost, jelikož jeho křídla jsou vůči zbytku těla relativně malá a slabá a zcela jistě mu neumožňovala být dlouho ve vzduchu. Mnoho vědců se domnívá, že byl spíše pozemním pterosaurem, který se vznesl do vzduchu, jenom bylo-li to nezbytně nutné. Dimorphodon měl ostatně dlouhé a dobře stavěné zadní končetiny a také velké prsty na křídlech - ty zase pomohly utvořit myšlenku o pterosaurovi, který byl schopná šplhat po stromech a skalách, ze kterých se pak spouštěl dolů.

kredit: Mark Witton

První fosilní pozůstatky, které byly nekompletní, a chyběla jim lebka, objevila sběratelka fosílií Mary Anningová v r. 1828 v Dorsetu ve Velké Británii. Ty se pak dostaly do rukou Williamu Bucklandovi, jenž je automaticky zařadil k rodu Pterodactylus, a popsal je jako nový druh P. makronyx. Během několika následujících desetiletí se neúplná kostra doplňovala o další kousky a to až do r. 1835, kdy byl přiřazen kus čelisti. Již tehdy bylo zřejmé, že řada kostí přiřazených k P. makronyx vykazuje četné anatomické rozdíly, než aby patřily jen k tomuto druhu, a tak byly přidané pozůstatky rozřazeny do vlastních rodů. Téměř dvě kompletní fosílie se objevily až v r. 1858. Tyto tentokrát obsahovaly i lebky, na jejíž základě byl konečně stanoveno nové jméno Dimorphodon makronyx (přičemž druhové jméno makronyx bylo převzaté z původního názvu).

V r. 1998 byl nalezen a popsán nový druh dimorfodona jako D. weintraubi, z mexického Tamaupolis, který měl být dokonce větší než ten z Dorsetu. Stejně jako většina předchozích nálezů, ani D. weintraubi nebyl úplně kompletní, za to dobře poukázal na jeho předpokládaný způsob "přízemního" života dimorofodonů. Pozůstatky mají totiž dobře zachovalou kostru zadní končetiny.

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dimorphodon
kolektiv autorů: PREHISTORIE, 2009
 


Komentáře

1 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 16. května 2018 v 19:07 | Reagovat

Dík, Viza za komentář! :) Jinak máš jako vždy super dess. Něco se ti povedlo více než u tvého předchozího dessu.

Líbí se mi že věda, je tak šikovná, že když někdo něco vymyslí, tak když se objeví něco nového, tak klidně popře, co si myslela předtím a přizpůsobí se novým faktům. :) viz. „ Původně to byl předpoklad pro lov hmyzu (který předvídal William Buckland), avšak později vyvstala nová domněnka, která počítala s váhou a neobvyklými proporcemi dimorfodona."

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.