Zvuky dinosaurů, II.

2. dubna 2018 v 20:41 | Viza |  Dinosauři
Elektrický plot bez proudu je proražen obrovským dravým dinosaurem, mezitím co skupina lidí bezmocně sleduje únik zvířete na svobodu. Aby toho nebylo málo, dá o sobě vědět ohlušujícím řevem, při kterém tuhne krev v žilách. Ve filmu je to úplně první scéna, kdy se objevuje Tyrannosaurus rex, jehož "hlas" zní napříč všemi filmy. V Jurském Parku a téměř ve všech dalších následujících filmech od roku 1993 se vlastně hodně řve. Železitý hlas tyranosaura je navíc tak ikonický, že si nikdo nedokáže představit v druhohorním světě ticho.


Přesuňme se ovšem do reality - hlas populárního tyranosaura je mixturou několika hlasů dnešních žijících zvířat; řvaní tygra, krokodýla a mláděte slona. Důvod je vlastně jednoduchý. Nikdo neví, jak T-Rex doopravdy zněl, protože nejen nežije více než 65 milionů let, ale ani se ve fosilních materiálech nezachovaly měkké tkáně. Překvapí vás, že skutečný hlas tyranosaura byl odhalen.

Jak tedy doopravdy zněl pozdně křídový vrcholový predátor?

Ze začátku zcela zapomeňte na řvoucí tyranosaury ve filmech. Ačkoliv víme, že v druhohorách rozhodně ticho nebylo, velcí predátoři, jako zmíněný Tyrannosaurus, mezi kráčející hlasité reproduktory s ikonickým hlasem, rozhodně nepatřili, přinejmenším ne na sto procent. Ve filmovém světě jsou tyranosauři a jiní masožravý dinosauři často předvedeni jako potravu honící řvoucí obludy, ve skutečnosti žádný lovící predátor na sebe neupozorní zbytečným, kterým by kořist vyplašil, nelze tedy nic jiného než předpokládat, že masožravý dinosauři zůstávali během lovu podobně tišší. Dnešní predátoři využívají řev a křik zejména k zastrašení rivala, nebo ve vymezení svého teritoria, proto byli nejspíše takové projevy u tyranosaura více méně sváteční.

Profesoři z Texaské University provedli studii mozkovny tyranosaura, ve kterých jsou stále patrné obtisky sluchových orgánů. Tyrannosaurus měl podle nich velice citlivý sluch, mohl tedy velmi dobře vnímat nízkofrekvenční zvuky a také je vydávat, přičemž nemusel ani otevřít čelisti. Schopnost vydávat zvuky i bez otevření čelistí je dnes běžné mezi ptáky, ale také mezi krokodýly a aligátory. Zvuk, za pomocí kterého tyranosauři komunikovali, by byl pro lidské ucho sotva slyšitelný, a víc než slyšet by byl cítit.

Nízkofrekvenční hlas tyranosaura.

Podobný způsob komunikace nejspíše využívali i další velcí, zejména suchozemští predátoři, jako byl například argentinský teropod Giganotosaurus, ale co je pravděpodobné, stejné zvuky na nízkých frekvencích vydávali i největší suchozemští tvorové všech dob, sauropodi.

Sauropodi byli velcí kvadrupední býložravci, z nichž ti největší dorůstali velikosti až 40 metrů (Argentinosaurus), je však možné, že někteří sauropodi byli mnohem delší. Stejně jako jiní velcí dinosauři, také sauropodi nejspíše používali ke komunikaci nízko položené zvuky, avšak díky své velikosti mohli využívat neverbální, tzv. seismické vlny. V dnešní době tento způsob komunikace využívá velká škála živočichů, od bezobratlých až po velké savce, zejména pak sloni. Seismické vlny vznikají často úderem nebo zvukem, který se jako vibrace nese na velkou vzdálenost a může také zesilovat. Sloni dokážou takové vibrace vnímat za pomocí svých chodidel, která mají měkká bříška vybavená citlivými orgány. Je možné, že velcí sauropodi mohli mít podobně utvářené měkké tkáně chodidel a udržovat kontakt s ostatními. Takový způsob komunikace mohl pomáhat ke sdružování a udržení stáda pohromadě, nebo dokonce k varování před nebezpečím.

Skutečným varováním pro predátora byl však jiný, mnohem účinější způsob zvuku; sauropodi jako byl Diplodocus, měli dlouhý, extrémně dlouhý ocas, jehož poslední část byla bičovitě zúžená a fungovala na stejném principu. Ocas ovládala řada masivních svalů a když se diplodokus ohnal ocasem, špička bičovitého konce ocasu mohla dosáhnout nadzvukové rychlosti! V každém případě se jednalo o velmi hlasitý práskavý zvuk, který mohl případného predátora zastavit, nebo dokonce odradit od lovu.

kredit: Lida Xing

ZPĚT NA PRVNÍ ČÁST - POKRAČOVAT NA TŘETÍ ČÁST (není připravena)

zdroje informací:
https://www.smithsonianmag.com/science-nature/did-dinosaurs-roar-48438337/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dorozum%C3%ADv%C3%A1n%C3%AD_slon%C5%AF
https://www.telegraph.co.uk/science/2017/12/09/sinister-sound-tyrannosaurus-rex-heard-first-time-66-million/
 


Komentáře

1 StrYke StrYke | E-mail | Web | 5. dubna 2018 v 17:35 | Reagovat

Moc dobře zpracovaný článek. Jsem rád, že jsem na tvůj blog narazil, moc se mi líbí, že máš články ozdrojované a že (na rozdíl od většiny uživatelů blogu) píšeš moc hezky :) Jen tak dál :)

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 6. dubna 2018 v 5:08 | Reagovat

[1]: Děkuju ti mockrát. :)
Snažím se, jak nejlépe umím. :D Chyby tam někde určitě stejně budou. xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.