Barosaurus

8. dubna 2018 v 15:17 | Viza |  Dinosauři
kredit: Mak Khalaf/Pinterest.com/Royal Ontario Museum

> Dinosauria,
> Saurischia,
> Sauropodomorpha,
> Sauropoda,
> Diplodocidae,
> Diplodocinae,
= Barosaurus lentus

období: pozdní jura, 152 - 150 milionů let
rozšíření: USA (Jižní Dakota, Utah); možná i Afrika
délka: 26 - 50? metrů


Barosaurus ("těžký ještěr"), který patřil k největším suchozemských živočichům vůbec, k sauropodům, byl objeven v r. 1889 poštmistrovou z Pottsville v Jižní Dakotě, v oblasti dnes známé jako Morrisonské souvrství. K tomuto nálezu přijel Othniel Ch. Marsh společně s Johnem Bellem Hatcherem z Yale University, a vyzvedli ze země jen několik pozůstatků, tvoření ocasními obratli. Marsh je pojmenoval jako Barosaurus lentus. Zbytek fosilního materiálu, tvořený několika dalšími obratli, žebry a neúplnými končetinami, musel počkat téměř devět let do r. 1898, než byl vyzvednut ze země Marshovým asistentem. Téhož roku byl Barosaurus identifikován jako diplodocid. Marsh ještě před svou smrtí v r. 1899 stihl popsat menší metatarsální kosti patřící barosaurovi jako B. affinis; dnes jsou tyto kosti, původně patřící B. affinis, považovány za pozůstatky nedospělého jedince B. lentus.

Následovalo ještě mnoho objevů pozůstatků barosaura, často neúplných; velká část z nich však byla ze začátku připsána jiným rodům, zejména pak rodu Diplodocus, který je relativně blízkým příbuzným. Podobný osud potkal čtyři obratle nalezené v r. 1912 v lomu Carnegie v oblasti známé jako Dinosaur National Monument, jenž byli po dlouhou dobu považovány za kosti patřící diplodokovi a trvalo několik desítek let, než byli správně přiřazeny k barosaurovi.

Nejlépe zachované pozůstatky byly po dlouhou dobu uchované v depozitáři Royal Ontario Museum v Torontu, kde je v roce 2007 objevil jako dosud nezařazené paleontolog David Evans. Pozůstatky získalo muzeum už v roce 1962 od muzea v Carnegie a v současné době jsou vystaveny jako součást smontované kostry barosaura v Torontu. Ovšem, jediné, co není "barosauří" je lebka, která náleží rodu Diplodocus. Skutečná lebka barosaura se ještě nenašla, ale protože má Barosaurus řadu popsaných a dobře rozpoznatelných příbuzných, je pravděpodobné, že lebka barosaura byla velmi podobná a nebyla nijak vyjímečná.

Barosaurus žil v pozdní juře, tedy v době, kdy sauropodi dosáhli svého vrcholu na území dnešního USA a je také docela možné, že i v Africe. Pohyboval se po všech čtyřech končetinách, měl dlouhý krk a ocas jako většina sauropodů. Původně byl Barosaurus popsán jako "středně velký" sauropod, o délce okolo 26 - 28 metrů. Nejnovější výzkumy ovšem naznačují, že někteří jedinci mohli dorůstat délky až 52 metrů. Co je ovšem na něm zvláštní je, že jeho krk byl o něco delší než u jeho blízkého příbuzného Diplodocus; Barosaurus má totiž 16 krčních obratlů, mezitím co jeho blízký příbuzný, Diplodocus, asi jen 15. Obratle barosaura jsou ovšem také o téměř 50% delší. Vědci tento rozdíl vysvětlují tím, že Barosaurus měl při krmení mnohem větší rozsah a mohl koexistovat společně s dalšími sauropody, právě jako byl Diplodocus nebo Apatosaurus.

Jedna smontovaná kostra barosaura je vystavena v Royal Ontario Museum v Torontu, ovšem ta nejpopulárnější a nejslavěnšjí pochází z American Museum of Natural History v New Yorku, která je vystavena ve vstupní hale v rotundě Theodora Roosvelta. Jedná se o dramatickou expozici bojujících dinosaurů, mezi nimiž se dá procházet. Barosaurus je vztyčen na zadních končetinách a brání své mládě proti útočícímu alosaurovi (Allosaurus). Zajímavostí ovšem je, že mládě údajného barosaura je považováno ve skutečnosti za jiného, mnohem menšího sauropoda z pozdní jury, Kaatedocus siberi.

kredit: Fred Wierum/Wikipedia/FredTheDinosaurman.deviantart.com

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Barosaurus
https://dinosaurusblog.wordpress.com/2017/10/16/barosaurus-nejvetsim-znamym-dinosaurem/
http://www.dinosaurfact.net/jurassic/Barosaurus.php
https://svpow.com/category/diplodocids/barosaurus/page/3/
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.