Camarasaurus

21. února 2018 v 7:51 | Viza |  Dinosauři
Lebka C. lentus
kredit: Wikimedia.org

> Dinosauria,
> Saurischia,
> Sauropodomorpha,
> Sauropoda,
> Camarasauridae,
= Camarasaurus supremus, C. grandis, C. lentus, C. lewisi

období: pozdní jura, 155 - 145 milionů let
rozšíření: USA (Colorado, Utah, Wyioming)
délka: 15 - 23 metrů


Camarasaurus ("komorový ještěr") byl rod středních až velkých kvadrupedních dinosaurů, kteří žili na území USA v pozdní juře před asi 155 - 145 miliony lety; podle počtu dobře zachovalých fosílií - dospělích i nedospělích jedinců - lze usuzovat, že byli kamarasauři vcelku běžnými býložravci zejména v Morrisonově formaci.

Nález a popis kamarasaura se datuje do období tzv. "války o kosti". První pozůstatky byly nalezeny v Coloradu v r. 1877 Oramelem W. Lucasem, ještě v témže roce byly odkoupeny paleontologem Edwardem Drinkerem Copem, který je popsal jako Camarasaurus. Bitevní pole mezi fosíliemi mezitím způsobilo, že Copeův konkurent, Othniel Marsh, pojmenoval pozůstatky jiného nalezeného sauropoda jako Morosaurus grandis, dnes je však Morosaurus považován za jeden z druhů kamarasaura. Podobně dopadl o mnoho let později i Cathetosaurus (dnes druh Camarasaurus lewisi) v roce 1988. Díky řadě nálezů se Camarasaurus zařadil mezi jedny z nejprozkoumanějších sauropodů vůbec.

kredit: Raúl Martin

Camarasaurus měl mohutné tělo podpírané sloupovitými končetinami a stejně jako většina sauropodů, i Camarasaurus disponoval dlouhým krkem a ocasem, které byli kratší, než je mezi jinými sauropody běžné. Odhaduje se, že dorůstal maximální délky 23 metrů (u největšího druhu C. supremus), existují ovšem i teorie, že mohl dosáhnout délky až 25 metrů. Nejmenší kamarasauři měli jen okolo 15 metrů (druh C. lentus).

Pro kamarasaura je typický nesmírně svalnatý krk a krátká hranatá lebka s velkými nosními dutinami, která připomíná lebku brachiosaura (Brachiosaurus). Zuby kamarasaura měly lžícovitý tvar a byly neobyčejně silné. Mnoho vědců se domnívá, že byl schopný požírat jiné typy rostlin, než kterými se živili jiní sauropodi, a také mohl dosáhnout jen určitých výšek, čímž se zdařile vyhnul potravní konkurenci. Svou potravu byl Camarasaurus dokonce schopný do určité míry požývkat ještě před spolknutím. Nejenže měl poměrně vyvinuté silné zuby, ale také narozdíl od jiných sauropodů nejspíše ani nepokykal gastrolity, kameny, které jiní velcí býložravci polykali a pomáhali si tak rozmělnit potravu v žaludku.

Kamarasauři se pohybovali v malých skupinách, o čemž svědčí nález v lomu v severovýchodním Wyiomingu z let 1997 - 2004, kde byla nalezena trojice kamarasaurů, tvořená dvěma plně dospělými jedinci a jedním nedospělým mládětem, kteří pravděpodobně zemřeli na břehu řeky. Tato skupina kamarasaurů měla svou roli i ve forenzní vědě, jelikož poskytla velmi zajímavé informace o životě hmyzu živící se rozkládajícími se těly a jejich zbytky v druhohorním prostředí - v kostech dinosaurů totiž byly nalezeny jakési jemné, mělké jamky, velmi podobné stopám, které zanechávají dnešní brouci ze skupiny Dermestidae. Díky tomu vědci zjistili, že jeden z nich zemřel asi pět týdnů před druhými dvěma.

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Camarasaurus
http://mentalfloss.com/article/63192/10-facts-about-camarasaurus
kolektiv autorů: PREHISTORIE, 2009
 


Komentáře

1 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 21. února 2018 v 15:38 | Reagovat

Lebka je vskutku fascinující :), překvapují mě v ní ty obrovské nosní dutiny.

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 21. února 2018 v 20:04 | Reagovat

[1]: Ahoj, někteří vědci přišli s domněnkou, že by mohl mít Camarasaurus lepší čich, ale jestli je to pravda? :)

Ostatně, velké prázdné prostory v lebkách dinosaurů nejsou nijak vyjímečné, mají je skoro všichni, někteří větší, někteří menší - první funkce je odlehčení lebek, druhá je uvolnění prostoru buď právě pro čichová ústrojí, nebo pro čelistní svaly. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.