The Isle: Zkušenosti po téměř roce

7. července 2017 v 7:38 | Viza |  Knihy, filmy a hry
Hned pro začátek, ráda bych tomu říkala šťastný návrat k The Isle, survivor hře, kde máte možnost hrát za dinosaury (slibovaní lidé, mutanti a další jsou prozatím stále připravováni, včetně stále nedokonalého AI a rybiček...). Novinky jsem během toho necelého roku, kdy můj počítač jednoduše nové grafické prvky nezvládl, sice průběžně sledovala, neměla jsem však možnost si je vyzkoušet a otestovat na vlastní kůži. K tomu došlo až nedávno, s novým počítačem!Moje poslední "recenze" vyšla v září minulého roku, od té doby už jsem této hře nevěnovala moc pozornost, částečně za to mohli "kiksy" dev. týmu, v jehož čele - čerte uteč - pořád stojí Dondi.

Po návratu moje reakce byly velmi, velmi kladné, zejména co se grafického zpracování týče, což však neznamená, že bych já hru musela jet na maximum. Mám zvláštní zlozvyk snižovat nastavení. Nové UI (uživatelské rozhraní) je jedním z nejpříjemnějších překvapení a hlavně, hodí se k tématice hře. Jakmile začnete hrát, vyvalí se na vás nabídka čtyř herních typů - Standard, Realism, Experimental a Roleplay. Zatím se ovšem zdá, že všechny servery jsou ve všech těchto herních typech a neexistuje nejspíše způsob, jak zajistit, aby např. sandbox realism server byl opravdu realism (pravidla si totiž stanovují servery na svých stránkách, nebo se je dozvíte na jejich Discord, a lidé je také s oblibou porušují). Nyní také můžete rozsáhle vyhledávat mezi servery, skrývat plné a prázdné, hledat ty, které obsahují mody, a to dokonce i podle jména. Nově do hlavního menu přišla položka Replay. V čem to spočívá? Nahrává se dění na celé mapě, které si pak můžete jako létající neviditelná kamera prohlédnout a natočit to, co se na mapě stalo! To však znamená, že uvidíte úplně vše, možná i vlastní smrt!

Nový Region2. V současnosti jsou keře na pozadí minulostí...

Příliš novinek se na mě nevyvalilo, protože jak jsem předpokládala, místo soustředění na zlepšení hratelnosti, se dev. tým opětovně soustředil na uvedení nových dinosaurů, skinů a oprav detailů modelů a zvuků. Z mého pohledu se kvalita modelů a zejména animací začíná rapidně zhoršovat, což je citelné především na "Oreu" (Orodromeus). Maiasaura, Triceratops, nově Allosaurus, dostali své re-modely, ale stále očekávané nemoci, pohromy, hlavně AI, ryby, mutanti, lidé a "crafting", a také vylepšení a opravení některých zásadních detailů (jako jsou obraty velkých predátorů, které zavánějí absurditou), stále nikde. V současnosti se čeká na albertosaura (Albertosaurus) a několik zmutovaných dinosaurů (HypoSpinosaurus už byl k vidění ve hře!).

Pardon, za zmínku stojí možnost využít "scent". Stopy dinosaurů v okolí, kteří kolem vás před nějakou dobou prošli, se jasně rozzáří. Predátor má větší šanci vás vystopovat, nebo vás dokonce pronásledovat přes polovinu mapy, a hra získává opět novou úroveň obtížnosti - pokud je totiž aktivován na serverech s herním modem survival, je čím dál těžší najít bezpečný úkryt. Pokud ovšem holdujete býložravcům, může být tahle žlutě světélkující záležitost vaše poslední záchrana před tím, než vběhnete mezi smečku alosaurů. Ačkoliv jsem zprvu tomuto novému prvku ve hře nedůvěřovala, postupně jsem našla využití, především při hře za menší dinosaury a nejednou se mi díky tomu povedlo vyhnout zbytečným problémům. Většina serverů ovšem tuto možnost vypíná. Staro-novinkou je i hnízdní systém a růstový systém, oba jsou ovšem z velké části dostupné na survival serverech.

Další novotou jsou i mody! Vy stvoříte, ostatní využijí! Jedinou nevýhodou modů je, že můžete mít aktivovaný pouze jeden... Ačkoliv tvůrců není mnoho, vznikla řada modů, které mají za cíl upravit hodnoty, zvuky (je libo zvuky dinosaurů z Jurského parku, nebo nadávající Psittacosaurus?), ale také do hry přináší nové mapy! V nabídce jich je spousta, ale já vám povím zřejmě jen o dvou, které jsem si velmi, velmi oblíbila - Grim Expanse a Stoneclaw Highlands. Grim Expanse je rozsáhlá mapa pouště s roztroušenými oázami a ruinami a věčně svítícím sluncem. Oázy leží mezi sebou v dosažitelných vzdálenostech a díky vysokým dunám jsou při vysokém nastavení dohlednosti krásně vidět. Ne každá oáza ovšem obsahuje vodu a v některých jde i o život, jelikož jsou často domovem velkých predátorů či smeček utahraptorů, kteří jsou k pohybu po této mapě jakoby zrození! Dobré na Grim Expanse je, že nemá téměř žádný pád FPS a dá se po ní pohybovat i se slabším počítačem... Druhou mapou je Stoneclaw Highlands, malá mapa zasazená do líbezného alpského údolí. Komu ovšem vadí velikost, když je tam úžasný pohled z vyvýšených oblastí, spousta potravy a široká řeka? Na této mapě je nejlepší hrát za malé až střední dinosaury, jelikož je tu možnost se dobře ukrýt v houštinách. Bohužel, jediné servery jsou často okupovány tzv. "KOS". Ano, tihle hráči stále existují. Návštěvy sandbox serveru se často stává skutečným bojem o přežití, zvláště pokud jste větší než Utahraptor. Pokud ale máte štěstí, vydržíte a budete mít možnost prozkoumat kamenné kruhy a pokochat se celou krajinou Stoneclaw, která se pro vás při každé návštěvě díky vybudované atmosféře údolí a zapadajícího slunce, stane dech beroucí.

Grim Expanse - domov utahraptorů!

Herrerasaurus ukrývajících se v keřích na mapě Terra Vitae.

A když už jsme u map, stálo by za zmínku, že V3 mapa, která byla dlouho jedinou, se stala nefunkční a v současnosti je nejméně využívaná (dva nebo tři servery fungují, jsou však prázdné po většinu dne). Ale místo toho se vrátil Region2 (R2) a v modech jsou nyní k nalezení i mapy Messa, R1 a Misty Valley, což jsou vlastně nejstarší a nejpůvodnější mapy, jsou však jako mody nestabilní a nefungují s nimi žádné servery. Nová mapa R2 se zdá být o něco menší než její původní verze, změnila se a vodní zdroje jsou snáze dosažitelné, některé oblasti však rychle rozpoznáte a "coords" jsou pořád stejné. Velká část mapy je zalesněná, jsou tu horské průsmyky, a hlavně - jeskyně! Tento fakt hlavně poukazuje na to, že se dočkáme oněch slavných mutantů bez očí, kteří jsou k životu ve tmě přizpůsobeni! Prozatím jsem našla pouze tři jeskyně - jedna je krátká a slouží jen jako přechod mezi lokacemi, druhá je zvlněná a poněkud delší než předchozí a obsahuje malé jezírko, a třetí, prozatím největší kterou jsem našla, obsahuje kamenný most a jezero, které leží hluboko pod jeskyní. Pro většinu hráčů to znamená, že mutanti by měli být brzy uvedeni do hry, o čemž však já silně pochybuju.

V posledních několika dnech (tento poslední týden) ovšem pro mody znamenal menší úpadek, za což můžeme všichni vřele děkovat dev. týmu, který na veřejnost protlačil nestabilní patch pro hru s tím, že se nikdo neúčastnil tzv. "dev branch". Mody byly dočasně deaktivovány, aby hra mohla najet na nejnovější verzi Unreal Engine. Jak jsem se dozvěděla, tento nestabilní patch nebyl na testovacích serverech ani dostatečně dlouho, aby ho mohl někdo pořádně otestovat, jednalo se o nějakých dvacet čtyři hodin. Dočasná odstávka znamenala i problémy na mapě R2. Původní prvky totiž nahradili sekvoje a po vrácení do původního stavu zmizeli keře - ty jsou nahrazeny hloučky malých stromů. Po těchto problémech se ovšem objevila nedokonečná mapa R2 Redwoods. Mapa je venku pouze dva dny, a bez ohledu na její nedokončenost je vysoce populární, hlavně díky dosažitelné vodě - řeky a potoky. Ačkoliv ne každá voda je pitná... a většina býložravců nepřežije, jelikož chybí dostatek potravy. Pokud omylem najdete cestu ven, rychle se v prázdných částech mapy zorientujete a najdete ostatní lokace R2. Redwoods mají svou vlastní atmosféru oproti R2 (na níž je nyní pochroumaná gamma), působí jako skutečný les. V současnosti je nedokonečná mapa R2 Redwoods to nejpříjemnější zpestření v době, kdy se čeká na aktualizaci modů, která je po nové verzi nezbytná, abychom se mohli vrátit zpět do vysočin, nebo rovnou do exotické pouštní destinace.

Region2 Redwoods.
 


Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 7. července 2017 v 8:44 | Reagovat

Máš štěstí, že si měla to štěstí a nějak ses o té hře dozvěděla, to já o ní vím až teď.

2 NaTyy NaTyy | E-mail | Web | 7. července 2017 v 13:02 | Reagovat

Také ji znám až ted :) blog máš krásný, já jako mladší dinosaury a podobně měla hrozně ráda :)

3 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 7. července 2017 v 15:06 | Reagovat

Ti rapotři vypadají luxusně!

4 dinosaurss dinosaurss | Web | 12. července 2017 v 2:58 | Reagovat

Vypadá to skvěle!! 👌

5 xmilek xmilek | E-mail | 21. října 2017 v 10:26 | Reagovat

Zdravím, nějaký nový pohled na tuto hru by nebyl? Stále váhám s pořízením. Jinak chválím skvěle sepsané články. Děkuji za případnou odpověď.

6 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 21. října 2017 v 17:39 | Reagovat

[5]: Ahoj, no, v současnosti "DEVs" v čele s Dondim vypustili patch pro hru, který byl nestabilní, a hra nefunguje pro 85% lidí, ani když se drží instrukcí pro resetování. Je údajně spuštěna "V3" (mapa, která už byla, ale dostala kompletně novou fasádu...), ale jestli je to pravda, to nevím, a nezjistím, dokud se dovnitř nedostanu...

Jestli si jí pořídit, je na uvážení každého jedince; někomu bych řekla počkat, dokud hra nebude trochu víc stabilnější nebo rovnou kompletní (ale kdo ví, jak dlouho to ještě potrvá, protože DEVs nejsou zrovna disciplinovaní a nejsou za to ani placeni, takže se často věnují úplně nepodstatným věcem...), ale jako krácení volného času funguje skvěle. Je to stále jen EA, předběžný přístup, je třeba počítat s problémy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.