Zvuky dinosaurů, I.

17. června 2017 v 11:54 | Viza |  Dinosauři
Popularita dinosaurů nezná mezí a díky novým objevům víme každým rokem mnohem víc o tvorech, kteří obývali naši planetu před více než 65 miliony lety. Víme, jak vypadali - díky nálezům z Číny víme, že dinosauři (přinejmenším část z nich…) měli tělo pokryté jakýmsi primitivním peřím, někteří nám dokonce prozradili i něco málo o svých barvách. Víme, že dinosauři stavěli hnízda a starali se o svá mláďata; víme, že žili ve stádech. Také víme, že umírali na nemoci, z nichž jedna dokonce postihuje dnešní ptáky, trpěli artritidou nebo nádorovými onemocněními. Jediné, co zůstává dodnes více méně záhadou, jsou zvuky, které dinosauři vydávali, protože měkké tkáně neměli šanci se zachovat.

kredit: Roman Garcia


Představa mlčenlivého světa druhohor ve srovnání s hlučností přírody té dnešní se zdá být absurdní. Dnešní živočichové komunikují pomocí vokálních projevů nebo třením částí těla o sebe. Důvody jsou přitom různé: komunikace ve stádě, výstražné varování, nebo přilákání partnera. Schopnost komunikace je často předpokladem pro přežití některých druhů, mezi které patří i člověk.

Vědci porovnávají už dlouhou dobu dinosaury s ptáky a krokodýli, kteří jsou jejich blízkými příbuznými, většina teorií je pak opřená o bližší příbuznost s ptáky; ovšem, má to jeden háček - ptáci ke komunikaci používají hlasový ústroj syrinx, a ten se zatím na žádné fosílii dinosaurů nezachoval. Podobně je to i s krokodýli, kteří používají k vyluzování zvuků larynx. Jak ale hlasově komunikovali dinosauři, když vědci nemají žádný hmatatelný důkaz v podobě měkkých tkání? Odpověď se rozhodli hledat ve velikosti dinosaurů, přičemž se domnívají, že zvuky, které dinosauři vydávali, odpovídala jejich velikosti. Jednou z odpovědí může být velikost lebky a mozku (zaměřili se především na oblast zodpovědnou za sluch), ale i velikost hrudního koše a plic, a také přibližná délka průdušnic. Malý dinosauři byli pravděpodobně schopni vydávat vysoce položené zvuky. A čím větší dinosaurus byl, tím hlubší nebo burácivější zvuk mohl vyluzovat. Dinosauři mohli mít taktéž své vlastní hlasy.

Větší množství odpovědí pokryly studie lebek dinosaurů, konkrétně hadrosaurů, kteří jsou považováni za specialisty na komunikaci. Mnoho hadrosaurů měla totiž prapodivné hřebeny, a výzkumy odhalily složité sítě trubic, s jejichž pomocí mohli někteří dinosauři zesilovat vydávaný zvuk. Mezi takové dinosaury patří Parasaurolophus, charakteristický svým dlouhým, jakoby dozadu zahnutým trubkovitým hřebenem, tvořený premaxillou a nosními kostmi. Existuje řada hypotéz, k čemu takový hřeben sloužil, většina z nich však byla zamítnuta (jako šnorchl, vrhač chemických zbraní na nepřítele, nebo jako shromažďovač vzduchu či potravy…). Ty, se kterými si vědci dnes pohrávají, jsou mnohem reálnější a souvisejí hlavně s termoregulací, pohlavním dimorfismem, rozpoznání druhu a jedince, ale hlavně se zvuky.

Hřeben parasaurolofa byl vystaven řadě výzkumů, které měli za úkol odhalit jeho funkci, až nakonec tým amerických vědců v roce 1997 udělal mnohem větší pokrok, když byla téměř kompletní lebka prozkoumána za pomocí tomografie. Posléze zrekonstruovali model lebky, který odhalil zvláštní zatočené trubice uvnitř hřebene, které byli spojené s nosními průchody, a vytvářeli tak rezonanční komoru. Další testy nakonec ukázaly, že při vydechnutí dokázal tento hadrosaurus vydávat velmi hluboký, za to hlasitý zvuk, který byl schopný modifikovat pro účelnou komunikaci. Zvuk, který Parasaurolophus vydával, byl přirovnán k lodní siréně, což nám umožňuje si představit nejen hloubku, ale hlavně hlasitost vydávaného zvuku jedním jedincem - natož pak celým stádem, které mohlo čítat i desítky a stovky jedinců. Výzkumy navíc prokázaly, že Parasaurolophus měl také dobrý sluch a mohl tak volání jiných parasaurolofů slyšet na velkou vzdálenost a vzájemně se mohli varovat před nebezpečím.

Je víc než pravděpodobné, že podobnou multifunkci zastávaly hřebeny i jiných hadrosaurů - u některých jsou však trubice v hřebenech mnohem komplexnější a dokonce se liší i v rámci jednoho druhu. To vedlo vědce k teorii, že jednotlivci ve stádě měli rozdílné hlasy. Mláďata měla hlas mnohem jasnější a výše položený, ale jak dinosaurus rostl, jeho hlas se měnil a modifikoval, a stával se mnohem individuálnější. Různé hlasy mají i dnešní ptáci, a také my, jakožto lidé. Dinosauři nejspíše vnímali odchylky v hlasech a dokázali rozpoznat, jestli na ně zrovna volá Vendula, nebo Pepa, nebo jejich vlastní děti…

kredit: GeoModel.it


zdroje:
https://www.mnn.com/earth-matters/animals/stories/what-did-dinosaurs-sound
https://en.wikipedia.org/wiki/Parasaurolophus
K. Pim: Velká kniha dinosaurů, 2013
 


Komentáře

1 misa660 misa660 | Web | 17. června 2017 v 12:01 | Reagovat

zajímavý článek

2 Dominika Dominika | Web | 18. června 2017 v 12:36 | Reagovat

Perfektní, spoustu info jsem vůbec nevěděla....

3 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 19. června 2017 v 5:03 | Reagovat

[1]: Díky. X)

[2]: Věříš, že já taky ne? :D Mě překvapila ta teorie o tom, že každý dinosaurus v jednom stádě mohl mít klidně i jiný hlas.

4 Bleskobleska Bleskobleska | 6. července 2017 v 9:55 | Reagovat

Stádo lodních sirén :'DD Krásný článek :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.