Compsognathus

24. února 2017 v 16:51 | Viza |  Dinosauři
kredit: Alex Nelson/Wikia

> Dinosauria,
> Saurischia,
> Theropoda,
> Compsognathidae,
= Compsognathus longipes

období: pozdní jura, 150 mil. let
rozšíření: Evropa, Asie (Čína) a Jižní Amerika
délka: 1 - 1,5 metry


Compsognathus ("elegantní čelist") byl velmi drobný teropod, který svým vzrůstem dokázal drasticky proměnit pohled na dinosaury a jejich svět. Před objevem kompsognáta byli dinosauři považováni za skupinu zahrnující převážně obří formy prehistorických plazů. Nález tohoto drobného dinosaura ze svrchní jury poukázal na rozmanitost tehdejšího světa a na to, že dinosauři měli velké množství různých forem.

Compsognathus je znám ze dvou téměř kompletních fosílií z Německa a Francie. Německý exemplář získal v r. 1859 lékař a sběratel Joseph Obendorfer v Bavorsku, konkrétně v solnhofenských vápencích, odkud pochází i Archaeoptreyx, a popsán byl téhož roku německým paleontologem Johanem A. Wagnerem jako C. longipes. Wa V r. 1971 byla v jihovýchodní Francii nalezena další fosílie, a to samotným vlastníkem lomu Louisem Ghirardim. Francouzský exemplář byl ovšem větší, měřil 125 centimetrů (německý exemplář měřil pouhých 89 centimetrů!) a tak byl považován za jiný druh kompsognáta. Díky tomu byl pojmenován jako samostatný druh C. collarestris. Až později byl německý exemplář určen jako juvenilní a C. collarestris začal být považován za synonymum k C. longipes.

kredit: Wikimedia

kredit: Wikimedia

Compsognathus byl štíhlý predátor s dlouhými zadními končetinami a ocasem. Přední končetiny byly o něco kratší jako u většiny teropodních dinosaurů, lebka byla úzká se štíhlými čelistmi a malými ostrými zuby. Pravděpodobně byl pokryt jemným protopeřím připomínající chmýří podobně jako jeho někteří příbuzní.

Tento drobný dinosaurus žil v oblastech Evropy před asi 150 miliony lety. Evropa nebyla po celou dobu jury příliš bohatá na suchou zem. Většinu její oblasti tvořila mělká moře s řadou ostrovů. Dokazují to i četné nálezy mořských živočichů ze stejných sedimentů, ze kterých pochází i Compsognathus. Zvláštností je, že mimo pozůstatky pterosaurů, nebyl prozatím objeven žádný jiný dinosaurus - je docela dost možné, že Compsognathus byl na evropských ostrůvcích vrcholovým predátorem. Jeho kořistí se tu stávali zejména malí obratlovci, což potvrzuje i nález drobných kostí u německého exempláře. O. Marsh, který fosílii zkoumal v r. 1881, se původně domníval, že se jedná o embryo kompsognáta, avšak později se ukázalo, že drobnější kosti patří ještěrce rodu Bavarisaurus. S tím také přišla teorie o velice dobrém zraku a nesmírné hbitosti a rychlosti drobného teropoda, bez kterých by neměl šanci ještěrku ulovit.

Ve filmu Ztracený svět: Jurský park (nebo - li také Jurský park 2, a také ve filmu Jurský park 3) vystupovala smečka malých zelených teropodů, které jedna z postav je označila jako Procompsognathus triassicus, který je širokou veřejnosti přirovnáván k mladšímu kompsognátovi. Ve filmu i v knižních verzích je označují jako "kompové" ("compys" v angličtině). Oba tito drobní predátoři jsou si sice podobní, ale Procompsognathus je časově starší a primitivnější, pochází totiž z období pozdního triasu, mezitím co Compsognathus se vyskytuje až v pozdní juře. Compsognathus se taktéž objevuje v arkádové hře The Lost World: Jurassic Park, kde je jako jedna z hratelných postav.

kredit: Jurský Park 2: Ztracený svět/JPNostalgy
zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Compsognathus
https://cs.wikipedia.org/wiki/Procompsognathus
kolektiv autorů: PREHISTORIE, 2009
 


Komentáře

1 Alfaraptor Alfaraptor | Web | 25. února 2017 v 0:56 | Reagovat

Ve filmovém a herním universu Jurského parku jsou to oficiálně Compsognathové. O jejich chybném určení jako Procompsognathové se ve filmovém Ztraceném světě mluví jen, kvůli tomu, že postava paleontologa Roberta Burka má parodizovat  skutečného paleontologa Roberta T. Bakkera.

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 25. února 2017 v 7:00 | Reagovat

[1]: Vím, že jsou to kompové, ale asi jsem to nenapsala správně (sežrali totiž v knize Hammonda...).

Poopravím to, ale Blog.cz má nějakej problém, nefunguje. :/

3 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 25. února 2017 v 10:25 | Reagovat

[1]: Tak, upraveno. xD

4 Bleskobleska Bleskobleska | 26. února 2017 v 13:16 | Reagovat

Jé, compy :D Krásný článek :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.