Teropodi: Spinosauridae, rybožraví predátoři

22. ledna 2017 v 9:47 | Viza |  Dinosauři
Do roku 2001 nebyl o spinosauridy a jejich skupinu příliš velký zájem; laické veřejnosti dominoval Tyrannosaurus. To se změnilo, až když se natočil Jurský park 3. Ve filmu se objevil obrovský dvounohý predátor, větší než Tyrannosaurus rex, s úzkými čelistmi a s plachtou na hřbetě, který dával hlavním postavám sežrat to, že jsou příliš malí a chutní. Scéna, v níž dva obrovští masožraví dinosauři bojují proti sobě a laickou veřejnosti nově objevený druh zabíjí doposud ikonickou hvězdu Jurského parku, tyranosaura, zůstala v paměti téměř všech, kdo film kdy shlédli. Od té doby zájem o spinosauridy jako takové výrazně zvedl a dnes Spinosaurus, hlavní představitel skupiny Spinosauridae, vystupuje téměř ve všech nově vydaných knihách po boku mnohem známějších příbuzných baryonyxe (Baryonyx) a suchomima (Suchomimus). Paleontologové však o těchto specializovaných teropodech věděli už řadu let, v některých zemích jsou dokonce fosílie a převážně pak zuby zástupců skupiny Spinosauridae mnohem běžnější, než by se na první pohled zdálo.

kredit: WikiaHistorie objevu spinosauridů začala v r. 1912 během výpravy Ernsta Stromera do Severní Afriky, kdy chtěl nalézt kosti třetihorních savců. Místo nich ovšem nalezl druhohorní uloženiny a v nich pozůstatky zcela jiných živočichů, než v jaké doufal, včetně nekompletního fosilního materiálu velkého teropoda, který tvořila spodní čelist, zuby, žebra a obratle s prodlouženými výběžky. Nález popsal jako Spinosaurus aegyptiacus v r. 1915 a společně s tím založil novou čeleď, která tento nový rod teropodního dinosaura zahrnovala - Spinosauridae. Dnes díky mnoha objeveným pozůstatkům známe přes 11 rodů a dva rody dosud neurčené, z nichž některé řadíme do dvou podčeledí, Spinosaurinae a Baryonychinae.

Většina dnes známých spinosauridů pochází z křídového období, avšak úplně první zástupci Spinosauridae žili pravděpodobně už v pozdní juře v jihovýchodní Africe. V roce 2012 popsal Eric Buffetaut nového spinosaurida na základě přezkoumání asi 5 centimetrů dlouhého zubu a pojmenoval jej jako Ostafrikasaurus crassiserratus. Předchozí vědci chybně zařazovali ostafrikasaura jako labrosaura (Labrosaurus, dnes syn. k rodu Allosaurus) nebo dokonce i k rodu Ceratosaurus. Právě nejasnost přivedla Buffetauta k přezkoumání nalezeného zubu. Buffetaut nakonec dospěl k závěru s tím, že se jedná o zub primitivního spinosaurida. Bohužel, z jednoho zubu se přesný vzhled zvířete nedá přesně určit, je však zcela možné, že stejně jako jiní spinosauridi, i tento pozdně jurský primitivní teropod měl dlouhé štíhlé čelisti, přední končetiny vybaveným mohutným drápem a nebo dokonce i prodloužené výrůstky na obratlích jako někteří příbuzní.

Skupina Spinosauridae zahrnovala převážně střední a velké formy teropodů z křídy, kteří žili téměř po celém světě. Pozůstatky byly nalezeny v Jižní Americe, v Evropě, Asii ale převážně v Africe, odkud taktéž pochází jejich největší zástupce. Skupina je charakteristická převážně svými dlouhými štíhlými, jako by "krokodýlími" čelistmi a "výkrojky" v přední části horní čelisti, a kónickými, vertikálně rýhovanými zuby. Většina spinosauridů má mohutné přední končetiny a zesílený palec s mohutným drápem, přičemž u rodu Baryonyx (jehož jméno znamená "těžký dráp") byl tento dráp dlouhý až 30 centimetrů. Většina spinosauridů měla také výrůstky na obratlích, jakési "trny", které jsou podporou pro zvláštní kožnaté útvary. Dnes není přesně vysvětleno, k čemu mohli hřbetní "plachty" na zádech sloužit. Jednak útvary na hřbetech spinosauridů mohli sloužit jako prostředek k vnitrodruhové komunikaci, k zastrašování a námluvám, a taktéž mohli sloužit k termoregulaci. Útvar má na hřbetě kupodivu i jiný dinosaurus, ptakopánví Ouranosaurus, jenž žil na stejném území a čase jako gigantický Spinosaurus, který se ovšem jeho kořistí nestával, přinejmenším ne dospělí jedinec. Podobné "plachty" měli i další spinosauridi jako je Irritator, Oxalaia nebo méně známí Ichthyovenator.

kredit: Mike Bowler/Supplied

Úzké lebky spinosauridů byly mnohokrát podrobeny výzkumům, jelikož se vědci domnívají, že byli piscivorní. Většina teropodů má totiž široké a vysoké lebky (nebo obojí) se zploštělými a zakřivenými zuby s ostrým pilovitým vroubkováním, díky čemuž jsou schopni doslova "krájet" trhané maso; oproti nim jsou spinosauridi vybaveni dlouhými a úzkými čelistmi s relativně tenkými a špičatými zuby podobné krokodýlím. Paleontologové Sues, Frey a Martill se domnívají, že takto utvářené čelisti nebyly zcela jistě utvářeny pro lov velké kořisti, ale spíše pro rychlé a efektivní výpady spočívající v ponoření čelisti a zpětném vytažení, podobný loveckému útoku dnešních brodivých ptáků jako jsou volavky nebo čápi. Mezitím co ryby zůstávaly jako hlavní menu v jídelníčku, dostávali se do jejich tlam i jiní živočichové, nebo dokonce i mršiny. V žaludku evropského baryonyxe se nalezli šupiny ryb, ale i úlomky kostí mladého iguanodona. U jiného nálezu se objevily i pozůstatky pterosaura.

Velkou otázkou zůstávala dosud záhadný způsob života spinosauridů. Dávno se předpokládalo, že spinosauridi byli přinejmenším semi-akvatičtí, ale do roku 2010 neexistoval řádný důkaz pro tuto teorii. Zuby několika rodů (Spinosaurus, Siamosaurus, Irritator a Baryonyx) byly podrobeny analýze kyslíkových izotopů ve srovnání s obojživelnými želvami a krokodýly. Výzkum měl překvapivé výsledky, které pouze potvrzovaly domněnku o semi-akvatickém životě a mnohem víc rozjasňoval teorii, která připodobňovala spinosauridy k hrochům nebo krokodýlům. Způsob života byl pravděpodobně ovlivněn i skutečností, že současně s některými rody na stejném území žili i jiní velcí predátoři. Příkladem může být africký Carcharodontosaurus, který žil po boku spinosaura. Jejich rozdílné potravní chování tak umožnilo vzájemnou koexistenci.

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Spinosauridae
https://dinosaurusblog.com/2010/02/15/835604-obojzivelni-spinosauri/
http://www.prehistoric-wildlife.com/species/o/ostafrikasaurus.html
 


Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 22. ledna 2017 v 10:54 | Reagovat

Ahoj, zahlédl jsem tvůj článek v sekci Autorského klubu na titulce.
Ten příběh o Spinákovi (zkracuju to protože se bojím že bych to nenapsal správně) že se stal populárním až po Jurském parku a dokonce jen díky třetímu pokračování. Nad lebkou Spináka jsem se sám, trochu divil ale krokodýli jí mají taky, tak co. Jinak nevěděl jsem že čápy mají podobný způsob lovení jako dinosaurus. :D To je zajímavý! Jinak přečetl jsem si to celéééééééééé a jsem rád že jsem se něco o Spinosarech dozvěděl. :)

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 22. ledna 2017 v 11:06 | Reagovat

[1]: Ne podobný. Šlo o připodobnění pohybu při lovu některým brodivím. Chytání kořisti ze strany by bylo krajně neefektivní.

3 magicmax magicmax | Web | 22. ledna 2017 v 13:56 | Reagovat

[1]: Ty máš opravdu božský přehled! Budu si to pamatovat. ;)

4 Magicmax Magicmax | Web | 23. ledna 2017 v 20:26 | Reagovat

Včera jsem viděl dokument o dinosaurech a řekl jsem si: Páni! Vidíš, to Magicmaxi. Když ty 3D animace vypadají jako by je udělal amatér. Spinosaurus se třásl jako Garfield po dopití své poslední ranní silný kávy a chodil postiženě, huř než kulhání. Byl tam i jeden druh, co požíral maso, a princip funkčností té animace nevypadal jako trhání masa. Vůbec ne. Vypadalo to jako by ten druh otevřel pusou rúžovou krabičku od zápalek a sežral z ní nějakou ps*paQ5k/ae.
Až jsem si uvědomil. Proč nezkusit natočit dokument? Proč nepotěšit nějakého admina, že by někdo natočil jejich článek či jakýkoliv text z blogu. Ale jaký článek vybrat ale hlavně jak? A v tom jsem si vzpomněl na tebe. Asi víš, kam tím směřuju. Hll. :D
Upřímně. Ty se v paleontologi vyznáš. Čteš články v dinokomunitě víc než já. A navíc to W :D, takže já bych to normálně zakomponoval do případných dalších mých Televizních hrátek na blogu. Asi si neviděla. Ale lepší by to bylo tady. Kdyby si našla nějaký dobrý článek a nebyl nějak těžce zfilmovatelný. Nejlépe aby stačilo aby to vypadalo že stačilo posadit člověka a nechat ho aby se rozpovídal. Ale bral bych klidně i povídku. Sám bych ten dokument nechtěl dělat. Ty by si něco nakreslila, já bych to zanimoval, krypto či jiný 3D kámoš by udělal 3D animaci dinosaura. I když. Mně nemá sice proč vadit, že co film s dinosaurem, to film s 3D animací ale radši bych popadl loutku a probudil k životu. Říká 3D grafik :D. Hele já mám za sebou kurzy 3D animace, ale to už je dávno a asi bych živýho dýchajího chodícího dinosaura neudělal, tak dobře jako by to mohl udělat někdo jiný.

5 Martinoraptor Martinoraptor | Web | 24. ledna 2017 v 19:27 | Reagovat

Opět velmi kvalitní práce, jak je tady už zvykem :)

6 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 24. ledna 2017 v 20:25 | Reagovat

[5]: Vy mě pořád chválíte, ale já mám v práci schýzu, že jsem tam někde udělala chybu a někde napsala blbost nebo tam mám špatný i/y (moje vrcholová slabina... snad mě za to Évoluca nepotrestá!). :D

7 JPRex JPRex | E-mail | Web | 25. ledna 2017 v 13:52 | Reagovat

Spinosaura tiež dobre poznám hlavne kvôli tretiemu dielu Jurského Parku. Ako fanúšik Jurského Parku a Tyrannosaurov mám na neho dosť subjektívny a negatívny pohľad. Ale do toho by som sa teraz nepúšťal... :D

Článok je super a Spinosaurus je vážne dobrý príklad ako sa v paleontologii fakty menia. Predsa len Spino začal ako oplachtený Tyrannosaurus a skončil ako "hybrid kačky a krokodíla" :D V každom prípade mi tento vodný lovec príde viac zaujímavý ako dvojnohý predátor, ktorého sme videli na Isla Sorna v JP/// (aj keď ten jedinec je experiment genetickej úpravy, ale o tom potom na mojom blogu keď sa tam dostanem... :D ).

8 Bleskobleska Bleskobleska | 25. ledna 2017 v 15:04 | Reagovat

Krásný článek :3 Píšeš opravdu úžasně, kdybys udělala encyklopedii, tak bych ji s chutí četla, víš o tom? :D

9 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 29. ledna 2017 v 21:02 | Reagovat

[7]: Já spinosauridy ráda. Ostatně, mám doma fosilní zub jednoho z nich; komu patřil, to upřímně nevím, ale přemýšlela jsem, že si pořídím pro radost další... :D Nebo mosasaura. x

Co se týče JP3, tehdy ani nikdo netušil, jak doopravdy vypadá. Jeho vzhled se celkově odvozoval od vzhledu jiných spinosauridů. Co se týče gen. úprav v JP, něco podobného naznačil Henry Wu ve filmu Jurský Svět... že by vypadali jinak, nebo něco takového.

[8]: Kdybych udělala encyklopedii, museli by Socha, Madzia a řada dalších odborníků a pak i V.S.N.D. (Veřejnost Silně Neznalá Dinosaurů), spáchat sebevraždu. Mě každý den po dopsání článku hlodá, kde mám chybu, kde jsem se přepsala, jestli nemám i/y vir v každé větě a jestli jsem nepřestřelila nějaké informace... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.