Pterosauři, I.

29. ledna 2017 v 14:45 | Viza |  Pterosauři
Když v r. 1784 byla nalezena první dokonale zachovaná kostra pterosaura, konkrétně rod Pterodactylus, považoval jí její nálezce jako vodního tvora a někteří jej dokonce považovali za mezičlánek ptáka a netopýra. Teprve až Georges Cuvier, v r. 1801, označil pterodaktyla za létajícího živočicha a tvora pojmenoval. Nikdo z nich tehdy ještě neměl tušení, že pozůstatky malého tvorečka patří do jedné z nejrozmanitějších skupin plazů, kteří se kdy vznesli do vzduchu.


Pterosauři (Pterosauria) jsou definováni jako skupina létajících plazů a také jako "první létající obratlovci"; kdybychom je označili jako první létající živočichy, což se dodnes občas v některých knihách stává, pravděpodobně bychom se hodně odvrátili od reality, jelikož mezi živočichy byli pterosauři až druhými v pořadí - před stovkami miliony let v prvohorním karbonu to totiž byly vážky, které byly schopny aktivního letu.

kredit: Thefossilforum.com

O předcích pterosaurů mnoho věda dosud neví, jelikož nebyly nalezeny žádné pozůstatky přechodných článků pterosaurů mezi suchozemskou a letu schopnou formou. Není ani přesně známo, kdy skupina vznikla, vědci se ovšem domnívají, že k tomu došlo už někdy v permu, nebo na přelomu permu a triasu. Předpokládá se, že předci pterosaurů lezli po stromech a měli primitivní kožnatou blánu, která jim umožňovala plachtit mezi jednotlivými stromy, nebo jim pomáhala tlumit pád k zemi a postupně se u nich vyvinula jakási forma pasivního letu, plachtění. Podobné formy plazů se schopnosti klouzavého letu už existovali na přelomu permu a triasu, nejednalo se však o archosauromorfy, ale o příbuzné ještěrům a hadům. Předci pterosaurů museli projít řadou modifikací, která by jim umožnila vznést se do vzduchu. Jednou z nich byla pneumatizace kostry, která jejich těla výrazně odlehčila, včetně vytvoření velkých "oken" (antorbitální fenestry) v lebce; zesílení hrudní kosti pro úpony letových svalů, výrazné prodloužení předních končetin a čtvrtého prstu. Došlo i ke zkrácení hrudníku a břicha a prodloužení krční oblasti. Letovým schopnostem se muselo přizpůsobit i dýchací ústrojí, které muselo být mimořádně výkonné a pravděpodobně srovnatelné s ústrojím dnešních ptáků.

První skuteční pterosauři se objevili přibližně před 230 miliony lety na území jižní Evropy. Eudimorphodon, který je prozatím nejstarším známým objeveným pterosaurem, byl asi 1 metr dlouhý a stejně jako řada jiných, vývojově primitivních pterosaurů, měl ocas, který byl pravděpodobně zakončen z boků zploštělým "kormidélkem", jakousi destičkou, která umožňovala změny letu. Měl ozubené čelist s řadou malých zubů po celých délkách čelistí, kromě předních částí, kde měl zuby neobvykle dlouhé a trčící dopředu. Vedle eudimorfodona žila ještě řada dalších primitivních pterosaurů, jako byl Peteinosaurus, pocházející také z jižní Evropy. Byl velice podobný dimorfodonovi (Dimorphodon), ale jeho hlava byla ve srovnání s hlavou dimorfodona lehčí a menší. Dimorphodon se objevil až v rané juře a svým vzezřením připomínal křížence velkého papuchalka. Měl masivní hlavu s ozubenými čelistmi, která zabírala většinu délky jeho těla.

V pozdní juře začali primitivní formy mizet a v křídě už po nich nebylo ani památky. Pterosauři navíc ztratili primitivní znaky, jako byl ocas a vysoký počet zubů a navíc se někteří zvětšovali. Například rod Quetzalcoatlus dosahoval rozpětí křídel až 12 metrů, ačkoliv jiné výzkumy hovoří o něco menší rozpětí balancující mezi 10 - 11 metry. Pokud by přistál na zemi, dokázal by se velikostí vyrovnat dnešní žirafě. Podle vědců většinu času trávil nad souší, kde vyhledával mršiny a lovil malé dinosaury, převážně mláďata jako dnešní čápi.

kredit: Mark Witton

POKRAČOVAT NA DRUHOU ČÁST (není připravena) >>>

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pterosaur
https://en.wikipedia.org/wiki/Eudimorphodon
K. Pim: Velká kniha dinosaurů, 2013
B. Záruba: Svět pravěku, 2001
 


Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 29. ledna 2017 v 16:07 | Reagovat

Jsou opravdu zajímaví, fascinuje mě ten velký zobák :-)

2 Magicmax Magicmax | Web | 29. ledna 2017 v 17:00 | Reagovat

Tyhle dinosaury jsem měl vždy v oblibě. :-)

3 Magicmax Magicmax | Web | 29. ledna 2017 v 18:56 | Reagovat

Hned ta první informace v tvém článku je naprosto ohromující. Létající X Vodní je rozdíl. :D Mezi článek netopýra a ptáka?! Když netopýr je savec. :D :D To je dobrý!!!
Líbí se mi, že si natolik do toho zajetá, že máš přehled o tom, co píšou v jiných o Pterosaurovi zaměřených dílech. :) Dává to článku větší hodnotu.
Vždy jsem si říkal: 'K čemu mají dinosauři ocas? To je nějaká móda nebo???' už vím že z minulosti, že tím vyvařoval T-Rex a Brontosaurus svou váhu ve předu a že Pterosauři ho používali jako kormidlo. Nejvíce zajímavé mi ale přišlo to jak se časem vyvynuli, jak ztratili zuby, ocas,... jakého tvora by nezaujal přirozený vývoj.

4 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 29. ledna 2017 v 21:13 | Reagovat

[1]: Mě spíš jejich hlavy... Představ si takového, co má obří hlavu a piditělo... :D

[2]:

[3]: M., to nejsou dinosauři... :D

Paleontologie v minulosti neměla technologie a neznala postupy, jaké se vynalezly s postupem času. Dneska je to úplně jinak než v minulosti.

Ten ocas byl možná ještě pozůstatek od jejich předka, který ocas měl; ty jejich ocásky už ovšem nebyly tak pohyblivé, většinou je měli vyztužené zkostnatělými šlachami a kormidlovací destička taky nebyla u všech primitivních pterosaurů samozřejmnost, ale u některých se jednoduše předpokládá, protože jí má většina jeho příbuzných. :)

Článek budu muset nejspíše trošku aktualizovat... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.