Wollemia nobilis

25. září 2016 v 13:25 | Viza |  Rostliny
kredit: Wollemiapine.co.uk

> Pinophyta
> Pinopsida
> Araucariaceae
= Wollemia nobilis

období: trias, 200 mil. let - současnost
rozšíření: celosvětově, v současnosti pouze Austrálie a botanické zahrady
délka: výška 25 - 40 metrů


Exotický svět druhohor sice dávno minul a mimo fosílie se toho příliš nezachovalo, přesto máme jasné představy o tom, kdo žil vedle dinosaurů a jejich příbuzných a jak přibližně vypadalo jejich prostředí. Všemu jsme dokonce začali dávat jména.

Živé fosílie, jako je například latimérie podivná (Latimeria chulamnae) nebo loděnka, jsou pro nás dnešní samozřejmostí (dokonce i komára a blechy - ač zmenšené - nebo různé druhy želv bychom za "živé fosílie" mohli považovat). Dokonce i některé jehličnany.

Mezi ně patří krásná Wollemie vznešená, známá spíše pod svým vědeckým názvem Wollemia nobilis. Je to jehličnan příbuzný rodu Araucaria; původně byla wollemie pojmenovaná jako "wollemi pine", čili borovice wollemi. Byl to ovšem zavádějící název, protože jak četné výzkumy prokázaly, wollemie nemá s borovicemi nic společného, snad mimo to, že je také jehličnan.

Wollemii objevil v r. 1994 David Noble, který měl dobré znalosti botaniky (byl také dobrý horolezec) a v parku Blue Mountains rozpoznal neobvyklé stromy, které ještě neznal. Větvičky, které Noble vzal s sebou, ukázal vědcům a ti při svém bádání ve snaze prozkoumat vztahy k jehličnanům s překvapením zjistili, že mají k dispozici skutečný exemplář stromu, dosud znám pouze z usazenin starých 200 - 175 milionů let (ačkoliv některé mladší fosílie rodu Wollemia jsou známé ještě z doby před přibližně 2 miliony lety...).

Wollemia nobilis dorůstá až 40ti metrové výšky, kůra je hrubá, hrbolatá a tmavěhnědá. Jehlice na větvích jsou ploché a limetkově zelené, s postupujícím věkem se však zbarvují více do žlutozelena. Větve po několika letech vytvoří na konci šištice, nebo přestanou úplně růst. Po opylování se šištice rozpadají a větev umírá. Nové stromy rostou velice pomalu než dorostou plného vzrůstu, wollemia ovšem vytrvá až tisíc let po svém dozrání. Mezi divoce rostoucími stromy jsou takové, jejichž věk je odhadován až na 1000 let!

kredit: Wollemiapine.co.uk

Dnes je Wollemia nobilis ohroženým druhem, v kategorii na Červeném seznamu je umístěna jako kriticky ohrožený druh (CR) a v Austrálii je wollemia chráněna i právně: australská vláda schválila zákon o vysokých pokutách a odnětí svobody. Ve snaze vzácný strom chránit jsou místa výskytu dokonce utajována a chráněna rangery. V Austrálii roste hned na třech lokalitách poblíž sebe a podle některých fotografií je možné se k těmto místům dostat o něco blíže a podívat se na stromy z dálky. Bohužel, ani taková řada opatření nepomohla - v roce 2005 vzorky odhalily, že jsou rostliny nakažené Phythophthora cinnamoni, která sem byla pravděpodobně dovlečena vodou nějakým neohlášeným návštěvníkem. Jedná se o plíseň napadající kořenové soustavy a ničící celé stromy.

Protože se jedná o ohrožený druh, jehož ve volné přírodě roste jen asi sto, byl zahájen program na záchranu tohoto stromu. Většina semen, která spadne na zem, není životaschopná a i záchrana těch, které mohou dát vzniknout nového stromu, je velice složitá a má hlavně řadu specifických nároků, které se ne vždy dají splnit. Rostlina se však dá dobře rozmnožovat za pomocí řízkování, díky čemuž získala řada botanických zahrad povolení rostliny dále prodávat a šířit. Wollemie údajně nedokáže odolat mrazům a její maximální výdrž je do -5 Celsia; z Japonska a USA ovšem přišly zprávy o vytrvalosti wollemie i v -12 stupních, přesto se jedná o strom, který je výhradně pěstován ve sklenících a botanických zahradách, ve venkovních prostorech jsou pak stromy na přezimování chráněny speciálními obaly, pokud jsou teploty výrazně jiné, než jaké jsou stanovené nároky. Některé rostliny jsou chráněny i klecemi, které mají zabránit jejich poničení návštěvníky. Wollemia nobilis může být dnes pěstována kýmkoliv, ale první generace stromů, která se dražila, byla v závratně vysokých cenách a určených výhradně movitým lidem. Peníze získané z dražby dále putovali do programu na ochranu wollemie.

S wollemií je možné se setkat i v České republice; je často ozdobami většiny botanických zahrad a také našich Dinoparků, kde jsou rostliny chráněny klecemi.

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Wollemia
 


Komentáře

1 Leaellynaraptor Leaellynaraptor | Web | 2. října 2016 v 0:16 | Reagovat

Skvělý článek! :-)

2 Ancarie Ancarie | E-mail | Web | 8. října 2016 v 12:07 | Reagovat

Bylo mi dlouhou dobu jasné, že je mezi zvířaty mnoho tvorů, kteří odkazují na tyto dinosauří doby, dokonce někteří z nich stále tyto prehistorické ještěry připomínají svým zjevem. Co mě ale překvapilo bylo, že se to týká i rostlin.

Nevěděla jsem, že se ještě nějaká taková rostlina, odkazující na tyto doby, snaží přežít. Je to fascinující! Pevně doufám, že se podaří tento strom zase rozšířit.

Opravdu zajímavě sepsaný článek; dozvěděla jsem se zase něco nového, co o této době není zmíněno snad nikde.

3 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 8. října 2016 v 18:00 | Reagovat

[1]: Weeee, díky! I přes ty chyby (*pročítá znovu*).

[2]: Wollemia nobilis se dá získat i přes kurýry od jisté záchrané stanice, nebo jak to popsat. Kdysi jsem našla jejich webové stránky a byli i v češtině, snad je dřív nebo později objevím znovu (posledně byli "nedostupné" a to už je asi rok).

Jinak, mezi takové "přeživší" z pravěku patří třeba i kapradiny, nebo přesličky a plavuně (tyto dvě dokonce skupiny málme vyhynuly v druhohorách, jejich počet se tehdy výrazně snížil) a taky dnešní cykasy nebo obyčejné jehličnany (např. Redwoods (sekvojové lesy) v Yellowstone Parku) a nebo blahočety a jinany a magnolie... Je toho hodně, ale Wollemia se zdá být tou "nejstarší".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.