Spinosaurus

19. července 2016 v 20:04 | Viza |  Dinosauři
kredit: FossilGuy.com

> Dinosauria,
> Saurischia,
> Theropoda,
> Spinosauridae,
> Spinosaurinae
= Spinosaurus aegyptiacus

období: křída, 112 milionů let
rozšíření: Severní Afrika
délka: 14 - 17 metrů


Teropodi (Theropoda) byli skupinou dinosaurů, která se objevila mezi prvními a která dokonce úspěšně v podobě ptáků přežila dodnes. Většinou je jejich charakteristickým zástupcem dobře známý Tyrannosaurus, mnohem větší Giganotosaurus, drobný, dravým ptákům podobný Velociraptor, dokonce mezi ně patří i všežravec Therizinosaurus. Zpravidla to však byli predátoři, od malých až po gigantické formy.

Jedna skupina teropodních dinosaurů se však odlišila a specializovala se; stali se zpravidla piscivorními, tedy rybožravými lovci a dokonce začali vést semi-akvatický život - spinosauři. Jejich charakteristickým a vůbec největším zástupcem je Spinosaurus aegyptiacus. Dosud zůstával veřejnosti utajen, o dinosaury s dlouhými čelistmi nebyl takový velký zájem až do premiéry Jurského parku 3, kdy o tohoto podivuhodného "ostnatého ještěra" začal být velký zájem.

Spinosaurus ("ostnatný ještěr") byl objeven v r. 1912 v Severní Africe paleontologem Ernstem Stromerem von Reincheinbachem a sběračem fosílií Richardem Markgrafem. Reincheinbach do Severní Afriky původně zamířil s cílem najít třetihorní savce. Místo toho objevil kosti druhohorních živočichů. Ty vzápětí odeslal lodí do Mnichova, kde byly uloženy v Bavorské národní paleontologické sbírce, kde zůstaly po tři desítky let. Stromer popsal spinosaura už v r. 1915. Bohužel, muzeum postihla tragédie a většina Stromerových fosílií zde uložených byla zničena při spojeneckém bombardování v r. 1944, včetně pozůstatků prvního nalezeného spinosaura. Stromer předtím naléhal na ředitele muzea, aby byla sbírka přesunuta do bezpečí, ten ovšem přesun odmítnul díky svým osobním vztahům se Stromerem. Tragédie ovšem nezasáhla pouze muzejní sbírku, ale i Ernsta Stromera; ten během války přišel o dva syny a jeho třetí syn skončil v zajetí. Nekompletní fosilní materiál prvního spinosaura (BSP 1912 VIII 19) byl tvořen spodní čelistí, zuby, žebry a obratle s prodlouženými výběžky. Od té doby bylo objeveno celkem šest nových exemplářů, jeden byl dokonce určen v r. 1996 jako nový, větší druh spinosaura, který měl dosahovat dokonce 18ti metrů. Byl pojmenován Dalem Russellem jako S. maroccanus, dnes je ovšem uznáván jako mladší synonymum k S. aegyptiacus.

Klíčový objev nastal teprve před pár lety, kdy se skutečně ukázala podoba spinosaura. Do roku 2014 nebyla podoba spinosaura známá a paleontologové měli jen základní představy bipedního živočicha živícího se rybami, mršinami a středně velkými dinosaury. Cesta za získáním veškerého materiálu byla nesmírně dlouhá a složitá, přesto se při výzkumu povedlo týmu paleontologů sestavit skutečnou podobu spinosaura. Nejednalo se o dvounohého tvora s relativně lehkým tělem, jak byl zobrazen ve filmu Jurský park 3 a jak si ho společnost dlouhou dobu představovala. Byl to nízký tvor s krátkýma končetinama, který žil nejspíše podobně jako krokodýl nebo hroch.

Spinosaurus byl 14 - 18 metrů dlouhý teropod, jehož tělo bylo nízké s mohutnou přední částí, dlouhým krkem, silnýma předníma končetinama, na nichž byl umístěn mohutný dráp (jenž je zpravidla charakteristikou některých spinosauridů), a naopak nepřirozeně krátkýma zadníma nohama. Nejednalo se tedy o typického teropoda s dlouhými ptačími končetinami a hbitě běhajícího po souši za kořistí. Paleontologové, kteří nového spinosaura popisovali, ho přirovnali ke "kříženci aligátora a lenochoda". S největší pravděpodobností vedl i podobný způsob života jako krokodýlové, protože krátké zadní končetiny neumožňovaly rychlé pronásledování kořisti. Jeho obratle měly prodloužené výběžky ze stran zploštělé a nejdelší z nich byly dlouhé skoro dva metry. Za života mezi jednotlivými "trny" byla nejspíše napnuta kožnatá blána protkaná sítěmi žil. Podobné útvary lze pozorovat i u jiných afrických dinosaurů, např. u býložravého kachnozobého dinosaura ouranosaura (Ouranosaurus), jenž žil ve stejném období a stejném území jako Spinosaurus, avšak skutečnou funkci dodnes neznáme. "Plachta" pravděpodobně fungovala jako termoregulační a možná i jako signálizační prostředek ke komunikaci a vábení. Některé teorie ovšem uvádějí, že Spinosaurus využíval svoji blánu podobně jako dnešní plachetníci, kteří při spolupráci využívají svoji hřbetní ploutev k nahnání ryb do větších skupin, kde je následně loví.


kredit: Sergey Krasovskiy

Lebku měl dlouhou s drobnými hřebínkem mezi očima, s úzkými dlouhými čelistmi, osazené kuželovitými zuby. Mezitím co většina teropodů má zuby zploštělé, dýkovitě zahnuté s vroubkováním, zuby spinosaura a jeho příbuzných byly kónické. Spinosaurus měl taktéž atypicky posunuté nozdry, které nebyly na špičce čenichu jako u většiny teropodních dinosaurů, byly však umístěny blíže k očím. Tyto odchylky zrekonstruovaly spinosaura jako semi-akvatického živočicha, jenž byl na vodní prostředí vázán více, než se dříve uvažovalo. Nozdry v této polože dovolovaly spinosaurům dýchat, i když byly jejich čelisti částečně ponořené ve vodě. Některé studie se snažily dokázat, že Spinosaurus nebyl schopný plavat a pohybovat se po dně širokých řek jako dnešní hroši nebo tapíři.

V roce 2005 se dokonce na teorii o obojživelném způsobu života soustředil i Dal Sasso, který našel dokonce důlky na čelistech spinosaura a věnoval se jim a které jsou velice podobné těm, jenž mají i dnešní krokodýli a aligátoři. Spinosaurus měl, stejně jako oni, citlivé tlakové senzory. Dal Sasso tím chtěl podpořit i teorii využití kožnaté blány coby vrhače stínu. Připodobňoval totiž spinosaura k volavkám, které svůj stín využívají k nalákání ryb, jenž její stín vyhledávají a následně ryby ve svém stínu loví. Ačkoliv je dnes díky zadním nohám spinosaura teorie vyvrácena, senzory na čelistech spinosaura mohly být stále skvělou pomůckou při lovu ve vodě; nejspíše však číhal pod vodou na dně a chňapal po kolem proplouvajících rybách a na březích lovil malé dinosaury.

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Spinosaurus
http://www.national-geographic.cz/clanky/spinosaurus-kral-druhohor-2.html#.V45YtKKKPIU
K. Pim: Velká kniha dinosaurů, 2013
 


Komentáře

1 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 20. července 2016 v 14:04 | Reagovat

Pěkný článek :). Spinosaurus je opravdu zvláštní živočich.

Teropodi nebyla jediná skupina, která se objevila mezi prvními dinosaury. Jinak, druh Spinosaurus maroccanus je spíš diskutabilní, než že by byl synonimizován s druhem Spinosaurus aegyptiacus.

2 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 20. července 2016 v 14:05 | Reagovat

Jo a ještě koukni na text, někde mi tam nedával smysl.

3 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 20. července 2016 v 14:40 | Reagovat

[1]:

[2]:  Haha, říkala jsem si, jak dlouho to potrvá, než se objevíš. Tentokrát to bylo v rekordním čase. Text jsem pročítala ještě před publikací.

Sice se neobjevili jako jediní, ale byli jediní, kteří byli mezi prvními (tohle snad trošku poopravím) a přežili dodnes. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.