Nezhoubný nádor u trpasličího hadrosaura

8. července 2016 v 23:57 | Viza |  Nové objevy
Už dříve se nalezla řada pozůstatků, odkazující na nemoce, která hubily dinosaury. Existuje i řada fosilních důkazů, nepřímo potvrzených - lebeční útvar na lebce gorgosaura (Gorgosaurus), který mohl být rakovinovým nádorem, nebo chodbičky v břišní dutině fosílie edmontosaura "Dakoty", jejichž původci byli nejspíše střevní paraziti a řada dalších. Rakovinou ovšem z velké části trpěli převážně hadrosauři - kachnozobí dinosauři. Nově se k nim přidal i Telmatosaurus, "bahenní ještěr" z Rumunska.

kredit: Mihai D. Dumbravă

Studie pozůstatků mladého jedince kachnozobého dinosaura odhalili po pečlivém výzkumu mezinárodního týmu, nezhoubné nádorové onemocnění na levé části spodní čelisti, zvané ameloblastom. Jedná se o nemocnění postihující spodní čelist zpravidla dnešních savců, včetně člověka, a některých moderních plazů. Je způsobováno ameloblasty, buňkami zodpovědné za tvorbu zubní skloviny. Do dnešního dne nebyla tato nemoc objevena a ani potvrzena u žádného jiného dinosaura. Jedná se tak o naprosto první nález.

Fosílie byla nalezena před více než deseti lety v hrabství Haţeg v západním Rumunsku a už tehdy byla deformace patrná, ačkoliv nebylo jasné, jakého je původu.

Telmatosaurus byl primitivní hadrosaurid, který žil na území východní Evropy ve svrchní křídě, přibližně před 70 miliony lety. Patřil k řadě ostrovních "trpasličích" dinosaurů, žijící na velkém ostrově v tehdejším Tethysu (pravěký oceán).


zdroje informací:
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160705092005.htm
https://sk.wikipedia.org/wiki/Telmatosaurus
 


Komentáře

1 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 9. července 2016 v 19:53 | Reagovat

Zajímavý článek!

2 Gil Gil | Web | 10. července 2016 v 23:23 | Reagovat

A pak že se na rakovině podílí převážně kouření a nezdravý životní styl :D (Ne, dělám si legraci, ovšem že do veliké míry ano, ale ne absolutně, protože ejhle, dinosauři byli také občas nemocní. Nemoci existovaly na světě vždy).
Moc zajímavý článek, milá Vizo :)
Nějaký dokument o nádorech u pračlověka už jsem viděla, ale o dinosaurech o ní čtu prvně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.