Dsungaripterus

19. července 2016 v 20:51 | Viza |  Pterosauři

kredit: Mark Witton

> Pterosauria,
> Pterodactyloidea,
> Dsungaripteridae,
= Dsungaripterus weii

období: raná křída, 120 - 115 mil. let
rozšíření: Asie (Čína, Mongolsko)
délka: rozpětí křídel až 3 metry


Dsungaripterus ("Juggarské křídlo") byl středně velký pterosaurus žijící v rané křídě na území dnešní Číny, popsaný v r. 1964 paleontologem Yangem Zhongjianem a to na základně nekompletních kosterních pozůstatků. Dodnes bylo nalezeno mnohem více fosilního materiálu a v r. 1973 téměř kompletní lebka. Na dsungariptera měl být dokonce v 80. letech minulého století přejmenován Pterodactylus brancai na Dsungaripterus brancai; dnes je plně přiřazován k rodu Pterodactylus.

O zařazení nového druhu se taktéž pokusila Natasha Bakhurina. Dsungaripterus parvus byl pojmenován na základě menších kosterních pozůstatků z Mongolska, avšak později byl správně přiřazen příbuznému rodu Noripterus.

Tento pterosaurus nedosahoval většího rozpětí křídel než 3 metry. Měl velkou lebku s typicky malými očnicemi a prohnutým zobákem, vybavený podivnými knoflíkovitými silnými zuby a po vrcholu jeho zobáku se táhnul vysoký hřeben, který končil mezi očima. Přední část zobáku nebyla ozubená.

Dsungaripterus je zvláštní především pro své zuby. Zatímco většina pterosaurů má zobák a zuby utvářené k držení kluzkých ryb, zuby dsungariptera pravděpodobně sloužily k drcení schránek vyplavených měkkýšů na pobřeží, kde nejspíše žil ve větších koloniích. V naplaveném písku a bahně vyhledával rýpáním prohnutého zobáku škeble, které následně za pomocí zubů drtil a otevíral.

kredit: Raúl Martin

zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dsungaripterus
https://en.wikipedia.org/wiki/Dsungaripteridae
http://www.prehistoric-wildlife.com/species/d/dsungaripterus.html
 


Komentáře

1 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 20. července 2016 v 14:18 | Reagovat

Pěkný článek o zajímavém ptakoještěrovi :).

"...paleontologem Yangem Zhongjianem a to na základně pozůstatků nekompletních kosterních pozůstatků." jednou vynech pozůstatků.

"...Pterodactylus brancai na Dsungaripterus brancai, avšak tato identifikace; dnes je plně přiřazován k rodu Pterodactylus." tady Ti asi chybí kus textu, pokud ne, vynech "avšak tato identifikace".

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 20. července 2016 v 14:44 | Reagovat

[1]: Díky. :) Těhle chyb jsem si nevšimla...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.