Zapomenutý Nottinghamshirský ichtyosaur

21. června 2016 v 13:49 | Viza |  Nové objevy
Před několika dny byla uveřejněna zpráva o popsání nového druhu ichtyosaura, nalezený v usazeninách, které se datují do doby před přibližně 200 miliony lety, přibližně tedy do přelomu triasu - spodní jury. Ve sbírkách New Walk Muzea leží už od roku 1951 a od té doby nebyla podrobněji prohlédnuta. Pozůstatky zaujaly paleontologa Deana Lomaxe z Manchesterské Univerzity, který je posléze začal podrobněji zkoumat. Nottinghamshirské pozůstatky jsou částečně zachovalé, tvoří je lebka, prsní kosti, kosti končetin a pánve, žebra a několik obratlů, vykazující hlavně znaky typické pro primitivnější ichtyosaury z triasu, zejména pak korakoid (součást ramenního pletence), který se u pozdějších ichtyosaurů nevyskytuje, přinejmenším Lomax sdělil, že nic podobného u jiných exmplářů na světě neviděl. Pravděpodobně zasadil další bod do výzkumu anatomie ichtyosaurů.

Není to však poprvé, co se výzkumu Nottinghamshirského exempláři někdo věnuje. Dříve se výzkumu věnoval Dr. Robbert Appleby, který v roce 2004 zemřel a fosílie se tak vrátili zpátky do New Walk Muzea. Stejně jako Lomax, i Appleby byl zaujat fosilními pozůstatky právě díky anatomickým odlišnostem. Bohužel, Dr. Appleby nikdy nezveřejnil výsledky svých výzkumů. Na pozůstatky si však nikdo nevzpomněl a výzkum tedy začal znovu až s Dean Lomaxem.

Nottinghamshirský exemplář byl pojmenován jako Wahlisaurus massarae, a to napočest dvou paleontologů, prof. Billa Wahla a Judy Massare. Wahlisaurus je taktéž první ichtyosaur popsaný od roku 1986, ačkoliv bylo od té doby zkoumáno tisíce více či méne kompletních exemplářů.

zdroje informací:
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/06/160614084208.htm
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.