Hodný dinosaurus

18. března 2016 v 19:28 | Viza |  Knihy, filmy a hry
Animovaných filmů a seriálů o dinosaurech je celá řada - některé jsou méně kvalitní, jiné více, jiné ohromí grafickým zpracováním, ale obyčejnost příběhů se zpravidla kopíruje. Vylíhne se malý dinosaurus a bojuje ve světě o svoje místo. Ani Hodný dinosaurus (původní název The Good Dinosaur) není ničím ohromujícím. Nebo že by ano...?
Ti, kteří sledují filmy o dinosaurech zpravidla nepočítají s ničím ohromujícím. Většinou jsou smířeni s jakousi primitivní béčkovou zábavou, která jenom z nouze vyplní čas. A protože se o mě pokusila těžká alergická reakce, nezůstalo mi nic jiného, než se potěšit příjemnými oblbováky, které jsou naivně jednoduché, neprocítěné a jakoby okopírované z jiných pohádek, jen s jinými postavičkami.

Náhodou jsem konečně dostala Hodného dinosaura k rukám, a protože se mi už od traileru líbila písnička Crystals (od Of Monsters And Men), nemohla jsem odolat a musela jsem se podívat. Trailery byli impozantní, co jsem slyšela od přátel, tak se jim líbila pouze krajina filmu. Nepočítala jsem s tím, že Hodný dinosaurus bude nějaká ohromující zábava, a automaticky jsem ho zařadila na úroveň naivních B-Animáků, jenž pouze dobře vypadají. Příště se raději praštím po hlavě, neboť takovou chybu, jak doufám, jsem udělala poprvé a na posledy. Nedokážu filmu vyčítat obsah různých druhů dinosaurů nebo jejich vzhled..., to prostě u filmů pro děti nejde, naopak, přilidštění dinosaurů v takové podobě jsem si naprosto zamilovala.

Protože se chci rozvykládat, považujte SPOILER v následujících řádkách za závažnou věc. :)


Bylo nebylo, planeta Země před 65 miliony let a asteroid, který ji minul. A o pár milionů let dinosauři žijíc skoro jako lidé - jen s tím rozdílem, že jsou to pořád dinosauři. Staví si přístřešky, orají pole, nebo dokonce mají děti (malé dinosauříky). Chodí po čtyřech a s úrovní myšlení jsou stejně daleko jako člověk... eh, no, ten je daleko za nimi. Kdesi v téhle nemilosrdné krajině překrásně animované přírody se vylíhne Arlo - ve velkém vejci malý saurus, který je ještě z většího světa vyděšený. Co se týče megaslepic určitě. Má ovšem milující rodinu, která nejmladšího a nejvystrašenějšího člena povzbuzuje. Při soutěžení o "otisk" se však stane nehoda, kdy Arlo čelí největšímu nepříteli v časoprostoru - člověku...

Arlo se díky směsici náhod musí spokojit s tím, že mu v divočině pomáhat, mimo čtyřnohého človíčka, jehož jméno si vyhádá proti šamanisticky poťouchlému styrakosaurovi (?), jehož jména typu: "Zabiják", "Vrahoun"... pro něco tak roztomilého jako byl "Punťa", zkrátka nemělo. Arlo se tak vydává na cestu domů, a čelí fanatickému klanu nyktosaurů a jejich šílenému vůdci. Odnikud se vynořují tyrannosauři, a vytahují apatosaura z brindy - jak známe, tyrannosauři ve filmech nejsou kamarádi s ničím jiným, než s vlastní silou a tlamou.

Tenhle okamžik, kdy Arlo pomáhá tyrannosaurům Butchovi, Nashovi a Ramseyi (pořád pochybuju o tom, že je to kluk; podle hlasu je to minimálně puberťačka). Mezi námi, tohle byla nejlepší část z celého filmu - drsný táta "cow-rex", který pomalu a bez ptaní nutil Arla dělat věci, kterým by se zpravidla vyhýbal - jako je běh s prehistorickými skorobizony po pláním při zapadajícím slunci a nahánění jejich odštěpené části. A co vůbec, získání stáda, coby Arlo jako návnada...

Nakonec se přezevšechno Arlo tak nějak dostává domů a přitom ochotně odevzdává Punťu jeho rodině, která si pro něj přelezla přes hory a doly. Sám se nakonec vrací k mámě a svým sourozencům, a na stěně vyplňuje poslední mezeru jejich rodiny - přidává svůj otisk.

Emotivně nabitých scén si vychutnáváte v průběhu filmu dost a dost. Některé jsou méně výrazné, jiné (jako je loučení s Punťou, či otcův duch) výrazné až až. Každopádně, vše i s podivným designem postaviček dinosaurů a človíčka zapadá do překrásné krajiny, která se už od začátku jeví jako skutečná, přinejmenším vodu budete těžko odlišovat od skutečné rozbouřené řeky, nebo oblohu a v dálce vysoké hory. Máte pocit, že jsou to místa někde vyfotografovaná tady na Zemi, a přitom se jedná o naprosto úžasné grafické zpracování ze strany studia PIXAR. Jenom krátce předtím vyšel film V hlavě, další z překrásných rodiných filmů.

Arlo jako malý protagonista se skutečně pomalu před očima proměňuje, protože je nucen se v důsledku několika nečekaných situací postavit na vlastní nohy, a odvahu mu nedodává nikdo jiný, než Punťa. Svého strachu se zbavuje během filmu postupně, a tak můžete sledovat celou dobu jeho vývoj, jeho vnitřní souboj sám se sebou. Během své pouti se naučil rozpoznat nebezpečí od bezpečného, a naučil se také neházet všechno do jednoho pytle coby smrtelně nebezpečné. Pozor: opeření dinosauři jsou nebezpeční, zvláště, pokud nemají skoro žádné zuby a polovinu z nich úspěšně někde ztratí...

Výsledkem celého filmu je jednoduchý příběh, u kterého se dokáže člověk zabavit, a přitom zůstat ve střehu, aby mu něco neuniklo - i já s tím, jak moc jsem byla unavená, jsem vydržela koukat až do konce, a sama přiznám, že krásnější animovaný snímek se nejspíše zase dlouho na stříbrném plátně neobjeví. V kombinaci s unikátními charaktery a živou, realistickou krajinou, máte před sebou zábavnou večerní podívanou, pohádku, která vás zcela jistě chytí.

Protože mi poněkud utíká čas, vězte, že tohle není konec. K filmu Hodný dinosaurus je ještě mnoho věcí, ke kterým se budu chtít vyjádřit a okomentovat. :) Jsem zkrátka nadšená!
 


Komentáře

1 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 20. března 2016 v 0:44 | Reagovat

O tomhle filmu jsem ještě neslyšel. Zajímavé :).

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 20. března 2016 v 15:09 | Reagovat

[1]: No to si děláš srandu. :DD

V kinech byl docela dlouho - relativně, a všude na něj byli trailery, mluvilo se o něm v televizi. Neslyšet o Hodným dinosaurovi... :DDD

3 Magicmax Magicmax | Web | 23. dubna 2016 v 17:55 | Reagovat

Již dvakrát jsem byl "celý" den v kině. Vždy když si na to vzpomenu tak mám husí kuži nebo nostalgickou náladu protože je to naprosto celé ÚŽASNÉ. A neužíval jsem si to nejen díky naprosto profesionálním dílům ale taky díky naprosto nečekaným nevšedním zážitkům z kina, kterým se do dnes směju nebo mně až dojímají a některé ani nemůžu říct!!!
PIXAR je kapitola sama o sobě. Právem byl oceněn jako jedno z nejlepších filmových studií všech dob. Každý rok sami překračují hranice 3D grafiky a ostatní studia se je jen snaží dohnat. Už se nemůžu dočkat až je v jejich studiu navštívím! Navíc mají úchvatnou schopnost vyprávět příběhy. Ve filmu <b>Hodný dinosaurus</b> ani nejde o příběh ale zajímavě až šokově ukazuje "Co kdyby nevymřeli dinosauři?". To je na tom to schvostné. Jestli někdo už dopředu ví že o tom je ten film tak si při koukání o tom řekne "No jo, no jo a co dál?". Jinak ta krása prostředí a animace je opravdové umění. Něco tak skvostného si snad ani ten tlustej buran v kině, co smýchy rozsypává po ostatních popcorn ani nezaslouží. Ještě týden sem ve sprše nacházel popcorn. Jinak já sem za toho chlápka rád - hele ono sedět na místě kde z každé strany voní popcorn není zrovna lehký! Moc ti děkuju za čtivo a za připomenutí pro mně nádherných vzpomínek. Jo a do nějakého tajného projektu spadajícího pod dinokomunitu, který jsem zrušil jsem udělal tohle:
http://chatovsem.wz.cz/viza.png

4 Magicmax Magicmax | Web | 1. května 2016 v 8:32 | Reagovat

Sakra, já se tak rozepíšu a těším se na reakci a ono nic. No neva. Přece není tvá povinnost odpovídat na komenty - že. Ale já se těšil - moje chyba.

5 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 5. května 2016 v 8:40 | Reagovat

[4]: Aw, omlouvám se. :) Zřejmě budu svým čtenářům muset podat vysvětlení... <DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.