Dinoland, W. Hohlbein, F. Rehfeld, M. Weinland

11. listopadu 2015 v 10:18 | Viza |  Knihy, filmy a hry
autor: Wolfgand Hohlbein, Frank Reheld, Manfred Weinland
rok vydání: 1993 - 1994, Bastei - Verlag
originální název: Dinoland
počet stran: - - -

Protože mám stále knižní náladu, vytáhla jsem ze zaprášených polic knižní seriál Dinoland, s nímž jsem se setkala díky své předrahé babičce, která tyhle seriály naprosto zbožňovala, zejména však romance, a jak se tedy německý Dinoland dostal do její knihovny, tak nějak nemám ani tušení.

Dinoland je vlastně "kniha" rozdělena na patnáct dílů, přeložena úspěšně z němčiny do češtiny, a protože pochází z let 93 a 94, není zrovna aktuální a už vůbec nenahlíží na dinosaury s těmi nejmodernějšími poznatky, ostatně ani Jurský Park od Michaela Crichtona byl na tom osobně, i když v tehdejší době byli každé takové knihy v rámci tehdejší doby nejaktuálnější.

Moje rádoby rencenze na tenhle sešitový seriál vlastně také není úplně nejčerstvější, protože posledně jsem to četla v roce 2006, v Itálii, pokud si dobře pamatuji.

Dinoland si zahrává s myšlenkou toho, jaké by to bylo, kdyby se na Zemi otevřel portál do minulosti, a ona minulost se přelila do 80. a 90. let 20. století. Taková věc se povedla vědcům, kteří jisté "okno do druhohor" otevřeli, avšak nezůstal pod kontrolou v laboratoři, nýbrž se úspěšně rozšířil a pronikl do 20. století, a následujících patnáct dílů čtenář sleduje boj několika hlavních postav proti pravěkým plazům, a taktéž boj s korupcí i fanatickými oddíly zabijáků i uctívačů. Ostatně, poslední díl měl neskutečný zvrat, který i mě samotné vyrazil dech. Z velké části Dinoland připomínal Jurský Park, více méně ne tolik, neboť se neodehrával v tolik vědeckém rázu, a na pevné půdě kontinentů.

Každý díl velice volně navazuje na ten předchozí i na ten další, a na zadní straně je vždy nějaká informace o figurálním druhu velkého plaza, jenž byl pro daný díl ikonický. Prosím pěkně, ilustrace už vás určitě tolik nepotěší, neboť více méně podléhají starému trendu 20. století.

Nejvíce zaskočená jsem byla zbytečnou smrtí malého rohatého dinosaura, a to před očima jedné z hrdinek, a taktéž doslova "ustříleným" brachiosarem panikařící armádou. Rozhodně vás ale potěší, že velociraptoři tu nejsou (protože je teď nikdo nemůže splést...); místo nich tu dominují jako nejchytřejší tvorové smečky deinonychů, nebo velcí tyranosauři - ostatně ty tehdy nesměli nikdy nikde chybět.

Nemám příliš tušení, kde se dá tahle knižní série sehnat, a ani za kolik. Určitě nemá vyšší cenu než pár desítek korun. V době, kdy série vyšla, stál jeden díl, tuším, okolo 12 kč,-. Pokud jste ovšem četli Michaela Crichtona, Dinoland by se takovým lidem mohl určitě líbit jako zkrácení cesty do práce či z práce, a nebo jen tak u kafíčka v kuchyni. :) Jedná se o příjemné vrácení do "starých dinočasů" Jurského Parku, kdy bylo tohle téma nejžhavější.

Na závěr výpis dílů:
 1. Návrat dinosaurů
 2. Panika v Las Vegas
 3. Stanice v pravěku
 4. Útok ze vzduchu
 5. Štvanice napříč časem
 6. Na stopě zkázy
 7. Plemeno z bažin
 8. Horečka
 9. Komando sebevrahů
 10. Poutníci časem
 11. Průlom do neznáma
 12. Země padajících hvězd
 13. Zmizelé děti
 14. Operace Exodus
 15. Následníci
 


Komentáře

1 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 11. listopadu 2015 v 18:19 | Reagovat

Hezký článek, o Dinolandu jsem nikdy neslyšel. Ač je fakt že je starší než já :D. Jenom předpokládám, že jsi chtěla říct, že se minulost přelila do 80. a 90. let 20. století (píšeš 21.). A pak Ti ještě vypadlo jedno písmenko v téhle větě Z velké části Dinoland připomínal Jurský Park, více méně ne tolik, neboť se neodehrával v tolik vědeckém rázu, a na pevné(M) kontinentů.

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 11. listopadu 2015 v 23:18 | Reagovat

[1]: Upraveno, korekturáku, jenom mi došlo, že jsem poupravila předtím větu a zapomněla jsem se k ní vrátit... :DD Mělo tam totiž být na "pevné půdě kontinentů"... .D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.