Prehistorie

12. září 2015 v 11:20 | Viza |  Knihy, filmy a hry
autor: velká spousta...
rok vydání: 2009, DK Limited, London
originální název: Prehistoric
počet stran: 512

Prehistorie je ohromujícím příběhem vývoje života na Zemi za poslední 3,8 miliard let. V úvodní části se zaměřuje na vznik a vývoj planety Země a popisuje události a síly, které ji formovaly, seznamuje s geologickou časovou škálou a vysvětluje princip uchovávání fosilií. Jádrem knihy je ojedinělý katalog více než 500 druhů mikroorganismů, hub, rostlin a živočichů. Soustřeďuje ty nejvzácnější a nejpozoruhodnější zkamenělé doklady, jaké byly nalezeny. Organismy jsou představeny podle jednotlivých geologických období od prekambria až téměř po současnost - od nejstarších bakterií přes primitivní rostliny trilobity, dinosaury až po moderního člověka. Připojen je přehled dinosaurů, glosář a rejstřík.


Prehistorie je jedna z těch nejnovějších, up-to-date knih, rozsáhlých a odborně vedených takovým způsobem, že by si jí měli zamilovat i laicy. Když byl ohlášeno její vydání na českém poli v roce 2010, rozklepala se mi kolena. Od vydání v zahraničí uplynul rok, a já byla připravena si knihu koupit, ačkoliv mi bylo předem jasné, že nebude rozhodně levná záležitost.

Kniha Prehistorie pochází z řady velkých encyklopedií jako Člověk, Zvíře, Vesmír..., a stejně jako její "předchůdkyně", i Prehistorie je značně mohutnou biflí, s níž budete mít problém dojít domů, pokud si jí koupíte někde v kamenném obchodě jako já. Na jejím vzniku se podílela velká řada odborníků, mezi nimiž nechybí ani známá jména, jenž se dají rychle spojit s moderními i starými publikacemi o dinosareuch (David Burnie, Michael J. Benton...). Prehistorie je k dostání s tvrdým pouzdrem na knihu.

Jakmile otevřete knihu, jakoby se stanete její součástí. Její textové a grafické zpracování je na vysoké úrovni (ovšem mimo "reálné vyzobrazení pravěkých živočichů"), a je rozdělena na celkem tři obsáhlé kapitoly, rozkouskované následně podle jednotlivých období. Kapitola Mladá Země například vypráví o objevech, fosilizaci a především o vzniku planety. Druhá kapitola, Život na Zemi, už rozebírá vznik prvních buněk a životaschopných organismů, postupně se probírá jejich vývojem. Větší, podrobnější kapitoly, se následně dělí na bezobratlé, rostliny a obratlovce. Poslední kapitola je nejkratší a věnuje se lidskému pokolení.

Bohužel, ačkoliv je text a celkové zpracování působí, s tím, s čím si očividně příliš hlavu nelámali, byli levné, graficky zpracované rekonstrukce živočichů, kteří vedle překrásných fotografií reálných fosílií, notně pokulhávají. Jsou jako pěst na oko! Většina z nich působí celistvě, jako z jednoho kusu velké plastelíny a polovina modelů by nejspíše v boji proti nezávislým umělcům pohořela. Divím se ještě dnes, že když už do knihy investovali, proč neinvestovali do pořádných modelů rekonstruovaných organismů. Kniha by si to jistě zasloužila. Prehistorii naneštěstí zachraňují fotografie krajin, dnešních zvířat a rostlin (doprovázejí ty, u nichž si můžeme udělat představu jako o přeživších...), a fosílií, a hlavně - a to je na téhle knize pro mě podstatné - text a přehlednost. I přesto, že kniha se honosí 512 stránkami, vyznáte se v nich, i kdybyste nechtěli.

Dalším problém knihy nastává v dlouhodobém používání. Vzhledem k tomu, že mám Prehistorii v rukou relativně často, došlo u ní k odtržení hřbetu a jeho výraznému povolení. Bohužel, kniha se díky tomu začala rozjíždět. Částečně za to může její hmotnost, a hlavně, což už jsem zmínila, její časté používání a vytahování z pouzdra.

Pokud si plánujete Prehistorii koupit, ať už pro radost, nebo protože máte sbírku těhle masivních encyklopedií, připravte si pořádnou sumičku. Sice není problém knihu koupit už od 600 korun, nebo i za nižší částky, ale její normální a běžná cena v e-shopech i kamenných obchodech se pohybuje okolo 900 - 1600 korun.
 


Komentáře

1 siamotyran siamotyran | Web | 16. září 2015 v 21:00 | Reagovat

Tuhle knihu jsem chtěl zatím si musím vystačit s předchůdcem Zvíře :D

Ale co sem tak přečetl recenui asi bude lepší něco od Sochy nebo jedna z těch nových ted připravovaných knih ze zahraničí, ale asi to taky nebude nic levného :D

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 17. září 2015 v 16:56 | Reagovat

[1]: Ta nová, co bude vycházet (Velký kniha dinosaurů, ale vážně nesnáším tyhle nudný názvy...), tak by měla stát okolo těch 300.

Prehistorie není sama o sobě špatná, ale také trošku pokulhává. Rozhodně se v ní listovat dá a číst taky. :)

Navíc, jaké knihy ze zahraničí se chystají? :)) Já jen, jestli mi něco zase neuteklo. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.