Jurassic Park: The Game

13. července 2015 v 17:36 | Viza |  Knihy, filmy a hry
Na motivy Jurského Parku vzniklo nepřeberné množství her; Trespasser, JPOG, několik arkádovek, mezi nimiž nechyběla ani pětiúrovňová arkádovka The Lost World: Jurassic Park, která je podle všech zpráv dostupná na první Playstation.

Mezi tím širokým množstvím je i více-méně známá hra Jurassic Park: The Game od Tell Tale Games (The Walking Dead, The Wolf Among Us...).

Jedná se o interaktivní hru (více méně takovými jsou Tell Tale známí), během které rozhodujete v dialozích o odpovědí a taky o tom, co uděláte. Není to kdovíjak namáhavé, i když jsem osobně měla v pár momentech nervy některé sekvence dokončit, odnesla jsem si z hry relativně pozitivní reakce.

Příběh JPTG se odehrává souběžně s koncem příběhu prvního dílu Jurského parku, a navazuje na něj v podobě zapomenutých přeživších, jejichž jediným cílem je dát echo pevnině, a v tom lepším se osvobodit sami.. Hned v prologu se učíte se zvolna zacházet se systémem ovládání, který kombinuje myš i klávesnici, a tak pokračujete i v první kapitole. Jednou z určitě dobrých plusek je fakt, že nejedete za jednu jedinou postavu, ale v průběhu hry si odzkoušíte snad všechny. V některých sekvencích máte možnost si mezi nimi přepínat, a to přes "okna". Díky tomu se často dozvíte, co je třeba udělat, a nebo - v lepším případě - něco najdete a využijete.

Tím méně úžasným a zábavným je grafika. Tell Tale si většinou zakládá na "komixovém" vzhledu, v tomto případě tenhle charakteristický prvek grafiky od TT chybí. Nad tímto se rozhodně nemá cenu příliš pozastavovat - grafika téhle hry patří v dnešní době mezi slabší, troufám si říct, že až odfláknuté. Možná bylo na místě vytvořit balíček alespoň s lepšími texturami, protože ani na nejvyšší si příliš neužijete. Dobrá zpráva je to ale pro majitele právě slabších počítačů..., berme to tedy i jako pozitivum.

Důležitým poznatkem je také fakt, že se ve hře neustále něco děje. Nezastavujete se, ani když přijde na řadu chvíle nudných dialogů a rozhovorů. Čím déle totiž trvají, tím je pravděpodobnější, že se přesunete k ostatním postavám.

Jako hlavní hrdiny si představte pana Hardinga, jeho dceru Jess, zdánlivě sobeckou Nimu, která se na ostrov infiltrovala společně se svým "kolegou" Chadwickem, a také 'ne-žoldáky' z InGen Rescue Team, věčně užvaněného Yodera, který vás bude neustále doprovázet svými zábavnými poznámkami, a naopak drsného hromotluka Oscara. V druhotným, méně zábavných rolích, avšak o nich ten park měl být, je tradiční ikona Jurských parků, Tyrannosaurus, a "Velociraptor". V tento moment oni tvoří více méně jen dodatečnou překážku, s nimiž se setkáte jen párkrát. Mnohem zajímavější jsou ale dilofosauři, které uvidíme ve velkém, a také "stejně inteligentní jako raptoři", troodoni (a ti vám následně polezou krkem...). Novou, asi nejvíce očekávanou v té hře, je mosasaur, Tylosaurus, s nímž si - POZOR SPOILER - užijete pořádnou jízdu až na konci, kdy pro něj budete po dlouhé době hladovění jakousi vítanou svačinkou, přičemž o vaše spolknutí se pokusí hned několikrát. Na pozadí se mihnou i jiní dinosauři, na začátku problémový a tvrdohlavý triceratopsové, volně poletující (!) pterosauři, a dokonce někde v pralese i drobní kompové.

Jak procházíte příběhovou línií, která je mimochodem rozdělená celkem do čtyř kapitol (The Intruder, The Cavalry, The Depths, a The Survivors), jenž se dělí ještě na podkapitolky, zvolna odhalujete celou šarádu okolo záhadné plechovky holící pěny - POZOR SPOILER -, o které rozhodnete vy, kde a jak skončí. V dialozích budete mnohdy stavěni před otázky lidské chamtivosti, ze strany několika málo zúčastněných, slepé víry ve volnou a nedotčenou přírodu, a také před morální (ne)odpovědnost InGenu.

Popravdě - příběhová línie mě u hry držela natolik, že jsem nebyla schopná se od ní odlepit. Hra není stavěna na několik desítek minut, ale hodin. S opakováním některých sekvencí se vám hra výrazně protáhne - ne vždy totiž stihnete zmáčnknout správnou sérii tlačítek, nebo dokonce rozhodnout. Také se setkáte s malými logickými hádankami, ale málokterá je natolik složitá, aby vám zabrala delší dobu. Často totiž vyžadují pouze neustále přepínání mezi okny. Finále ovšem stojí za to! Nejenže přijde na řadu rozuzlení, na které se vyplatí počkat, ale jako vždy vás čeká hlavní boss Jurského parku, starý dobrý Tyrannosaurus, před nímž si budete muset vyzkoušet parkurovou jízdu, abyste unikli jeho smrtícím čelistem.

Bohužel, pro ty nejméně anglicky zdatné, do hry se mi nepovedlo sehnat české titulky. To ovšem nevadí. Hra má velmi jednoduše sestavené EN-tit, jímž porozumí i ti méně zdatní, takže příběhu dokáže dobře porozumět i úplný začátečník v anglickém jazyce.

Ještě bych se opřela do soundtracku, který místy vyhrával takovým způsobem a v momentech, kdy se absolutně nehodil. Pozadí zvuků taky nebylo příliš halasné, i přesto, že právě park by měl být trošku živější. Nicméně, titulní hudba z Jurského parku vás doprovází téměř neustále, a mnohdy slyšíte skutečný, originální soundtrack z prvního dílu JP.
Hra byla hodně kritizovaná, zejména se strany rádoby "herních fajnšmekrů" a to kvůli grafice především, přitom hra i přes jednoduchost grafiky zvolna buduje v každé kapitole svou vlastní atmosféru, o jejíž bujení budete hojně rozhodovat právě vy. Skoro bych řekla, že by se příběh dokázal transformovat i do skutečného filmu. Neustále vám něco nabízí a málokdy se to promění v tupé hledání někde-něčeho. Alespoň mě to nepřišlo (možná nemám vycvičené herní "schopnosti"...).

Skvěle jsem se u hry bavila a i s menšími pauzičkami jsem hru překousala a velkolepé finále na konci mě nenechalo na pochybáh, že jsem si sjela skutečně dobrou hru!
 


Komentáře

1 jursky-svet jursky-svet | Web | 15. července 2015 v 9:56 | Reagovat

Já něco proti hrám mám tak si tohoto projektu moc nevšímám a taky sem to teda nečetl ale líbí se mi "POZOR SPOILER" jsem rád že bráníš divákům jejich zážitky a taky jak si takové malé téma dokázala takhle pořádně zahrnout textem. Jinak sice se mi líbilo víc záhlaví předtím ale myslím že tohle je v mnoha věcech lepší. Jak ukazuje danou situaci, jak má tak detailně dělaný povrch kůře dinosaurů. To je to co chtějí opravdový fanoušci dinosaurů vidět!

2 mossyplains mossyplains | 15. července 2015 v 12:21 | Reagovat

[1]: Se záhlavím pořád nejsem jistá. Neustále hledám nějaké kvalitnější, lepší. Jsem vybíravá, takže se to tu může za pár dní zase změnit... :)

3 Bleskobleska Bleskobleska | 18. července 2015 v 12:29 | Reagovat

Kdybych měla možnost, tak si zahraju :3 Hra vypadá úžasně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.