Mapování historie blogu

29. června 2015 v 14:40 | Viza |  O blogu
V tomhle článku nehodlám dnes rozebírat druhohory, zveřejňovat vlastní tvorbu, či odpovídat na vaše komentáře. Tohle spadá do hlavního menu, pod kolonku O blogu, a tudíž se to blogu bude týkat.

Nejsem asi jediná, kdo čas od času najede na vyhledávač a pátrá po minulosti blogu, nebo naopak vyhledává svoje staré komentáře, aby se nad nimi zasmál. Nebo se zastyděl. Nebo dokonce rozčílil (každý jsme jiný). A tak jsem začala pátrat, odkud vůbec vylezl.

Vydejte se se mnou na sentimentální cestu do pravěké minulosti blogu MossyPlains.blog.cz!


Můj blog neměl nikdy velké ambice stát se nejčtenějším, nejnavštěvovanějším, prostě "nej". Když jsem ho úplně poprvé založila (a to bylo už v roce 2008, možná dokonce dřív, ale starší záznam neexistuje), chtěla jsem pouze najít skupinku lidí-blogařů a blogařek, kteří se prehistorii věnují taky. Dodnes se také občas dívám, jestli náhodou není někde nějaký nový blog, který bude hodně zajímavý, a které přežije déle než čtvrt roku. Dohromady tu určitě vzniklo a zaniklo stovky, tisíce takových blogů, které byly založeny jen z osobního hecu. Dnes leží ladem, nebo po nich nejsou památky... Hledala jsem takové, kteří se třeba konkrétně věnují druhohorám, asi jako já. K tomu, abych vypátrala počátek blogu, jsem musela zajít na Google vyhledávač, ale jak se ukázalo, nejjistějším "stopovačem" byl obyčejný vyhledávač hlavní straně při vstupu do svého zákulisí. Většina toho, co jsem našla, jsou pouze komentáře na jiných blozích. Pravděpodobně existují ještě starší, ale ty jsou díky čistkám a rušení blogů, už dávno zapomenuté.

Ten nejstarší komentář pochází z května roku 2008 z mimoblogového webu GalactiX na Estrankách. Tehdy jsem se hýbala pod přezdívkou Jurassica. V roce 2008 a 2009 jsem s touhle přezdívkou ještě zrušila, nu... tedy až nejspíše do listopadu 2009, kdy jsem ke vyrobila "Cave" a přidala písmenko I.

Icave na MossyPlains ovšem fungovala taky jen velmi krátce, necelý rok. Na vyhledávači Blog.cz jsem přitom našla pozůstatky velkého množství "rozcestovatělých rozcestníků", z nichž polovina zůstala nevyužita. Během tohoto období, a to si moc dobře pamatuju, jsem neustále kličkovala mezi Blog.cz, Webnode.cz a Estranky.cz. Proč? Nedokážu to vysvětlit. Jednu dobu mě štvala omezenost kapacity na obrázky; pokud si dobře pamatuji, odešla jsem právě z tohoto důvodu. Dnes už něco takového samozřejmě nepřipadá v úvahu - existuje spousta "free" úložen obrázků, a díky jejich širokému spektru si neustále můžu vybírat, kam svoje obrázky uložím (nebo jestli si z takových úložen nějaké obrázky převezmu).

Přezdívku jsem aktualizovala s odchodem na Webnode, a to vím, že se událo někdy v roce 2009. Iccawe. Jenomže komunita Webnodu není ani tak komunita jako oddělené ostrovy v moři. Pod tlakem toho, že mnoho mých už tehdy horkotěžko vydobitých návštěvníků mě nemohlo najít (a pořádně nadávali...), jsem se v lednu 2010 vrátila zpátky na Blog.

Tehdy MossyPlains přežívalo pár měsíců od spuštění. Na vyhledávači Blogu jsem přitom našla záznamy z 2010, 2011 a 2012. To byl klíčový rok, protože o roce 2013 nemám ani jednu, jedinou zmínku. Hodně lidí mi totiž začalo říkat, že "už jsem dospělá, měla bych se podle toho chovat". Možná to byl právě ten tlak ze strany okolí, který mě donutil vzdát se druhohorního světa, a nechat to plavat. Přeci jen, pche... dinosauři jsou jen pro mrňata. Vrstevníci mě měli dlouhodobě za blázna, a možná jsem jím zůstala. Vést blog jsem neměla nejen chuť, ale byl to také svět, který jsem před vrstevníky neudržela v tajemství a nesklidila jsem za to bůh ví jakou pochvalu.

Koneckonců, MossyPlains.blog.cz se aktivovalo znovu po skoro více než dvou letech. Tehdy jsem odhodila přezdívku Iccawe, a přijala tu, kterou mám dnes. Viza. Složila jsme jí vlastně náhodou. Chtěla jsem něco, co se podobá V e r o n i k a. Vycházeli vážně slušné nesmysly nebo něco, co se mi nelíbilo; Roni, Ronika, Vera, Veri, Nika, Onika..., než jsem si vytáhla pouze V a I. Z a A jsem domyslela náhodou.

Jako Viza vystupuju od října 2014, a MossyPlains.blog.cz, se více méně drží nad vodou. Občas musí proběhnout aktualizace, občas musím něco zničit a napsat znovu, protože pak je to lepší. Mnohem lepší.

MossyPlains má k dnešnímu dni, společně s tímto článkem, 38 článků. Není to moc. A možná nedosahují ani takové kvalitní úrovně (a určitě mají spoustu chyb), jaké jsem doufala. Na druhou stranu, tenhle blog vedu pro radost. Pro informace. Pro vlastní vzdělání, a pochopení světa, který zanikl přes 65,5 miliony lety.

Druhohory jsou fascinující ukázkou toho, jak moc úspěšní živočichové mohou existovat, a že také mohou být i ty nejúspěšnější formy, jako byli dinosauři, a jako lidé dnes, snadno nahrazeni jinou, ještě lepší formou života. Pochopením pravěkých ekosystémů, jejich fungování - nejen druhohorních, může lidstvo pochopit vlastní místo a sladit se s nezvratnými chody evoluce, ale také najít vlastní směr a prodloužit dobu bytí našeho vlastního rodu. My, lidé, jsme totiž tuhle příležitost dostali.

MossyPlains.blog.cz není veden žádný profesionálním vědcem, a ani znalým amatérem, ale obyčejnou ženštinou, která si druhohory zamilovala už jako malé dítě, a i když tu není tak často, protože z toho dětství vyrostla, pořád si tenhle malý kousek světa hlídá. :)
 


Komentáře

1 jursky-svet jursky-svet | Web | 29. června 2015 v 18:05 | Reagovat

Hezký! Nemám trpělivost si to přečíst. Ale pokud to tu zůstane delší dobu tak se rozečtu.
Jinak retroknihy o dinosaurech jsou nebezpečné v tom že to co jsme věděli o dinosaurech se v poslední době rapidně změnilo.

2 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 29. června 2015 v 18:37 | Reagovat

[1]: No, já takové ty "retroknihy" sbírám spíše pro vlastní radost.

Zrovna dneska mi došli Velcí dinosauři od Špinara... X)

3 Gil Gil | Web | 6. července 2015 v 22:17 | Reagovat

Krásný poutavý výlet do minulosti blogování :))) Tak už vím, jak vznikla Tvoje nejnovější přezdívka :))) A mnoho dalšího :)))
Můj blog je takové batole, má tři roky :D A vlastně je legrační, že se také zabývá minulými věky, ale jen tak nějak od doby před pár tisíci lety do současnosti, to je vlastně úplná chvilička :D

4 Viza | Mossy Plains Viza | Mossy Plains | Web | 7. července 2015 v 11:04 | Reagovat

[3]: To je hodně malá chvilička, na časové ose by to bylA sotva sekunda... :D Možná ani její desetina ne. xD

5 Ankylosaurus Ankylosaurus | Web | 15. července 2015 v 16:30 | Reagovat

Máš moc pěkné stránky a koukám, že i bohatou historii blogování :). Na názory ostatních se vykašli, důležité je to, že Tě to baví, no ne? :) Já když začal psát na své stránky, tak jsem si říkal později, zda to má cenu, a přestal na nějakou dobu publikovat, jenže po nějaké době se po mě lidi začali shánět, takže jsem se k tomu vrátil a baví mě to dodnes :). Já se zabývám hlavně paleontologií obratlovců, ale v druhohorách se vyznám asi nejvíc a taky mě to asi nejvíc zajímá :D. Přeji Ti hodně štěstí v psaní na Tvém blogu, píšeš opravdu dobře :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.